To pewne! Zmiany w ustawie dla niektórych oznaczają nawet miesiąc darmowego prądu. O kim mowa?

Wysokie ceny prądu spędzają sen z powiek niejednym. Okazuje się, że w ustawie postanowiono wprowadzić pewne zmiany, dzięki którym niektórzy konsumenci mogą liczyć na pewne udogodnienia. Sprawdź, na czym polegają i jakie należy spełnić warunki, by otrzymać upust.

Jakiś czas temu podpisano nowelizację, która umożliwia wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń prądu w gospodarstwach domowych. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. zmienia sposób kształtowania i kalkulacji taryf, a także sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Dla niektórych oznacza to niższe rachunki nawet o ponad 120 zł. Kto może skorzystać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zmiany w cenach prądu. Zakładają 12-procentowe obniżki

Zmiany, które mają wejść w życie 7 dni od momentu ogłoszenia, zakładają, że sprzedawcy energii elektrycznej wprowadzą obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych, wstecznie od 1 stycznia 2023 r. Mają one wynieść 12 procent. - W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5% obniżkę cen za energię elektryczną, zużytą w 2023 roku, rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej — poinformował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Sprzedawcy będą zobowiązani udzielić upustu od 1 października 2023 r., co u niektórych osób może się równać zniżką wynoszącą nawet jeden darmowy miesiąc pobierania prądu.

Kto skorzysta na zmianach przepisów? Należy spełnić warunki

W rozporządzeniu określono sześć warunków, które należy spełnić, by skorzystać ze zniżki opłat na zużytą energię. Wystarczy, że spełni się tylko jeden z nich.

  • zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycia energii elektrycznej o 5 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022;
  • sprawdzenie i potwierdzenie swoich danych u sprzedawcy energii;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie rachunków drogą elektroniczną;
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji od sprzedawcy o produktach i usługach, które oferuje;
  • bycie prosumentem energii odnawialnej;
  • złożenie oświadczenia w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą niepełnosprawną lub rolników).
Więcej o: