Tylko 18 kobiet w Polsce otrzymało to imię. Jest wyjątkowo rzadkie i oznacza "serduszko"

To jedno z najrzadziej nadawanych imion w Polsce - chociaż ma melodyjne brzmienie, wyjątkowe znaczenie, a także przywodzi na myśl miłość i ciepło. W 2022 roku nazwano w ten sposób tylko dwie nowonarodzone dziewczynki.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Chodzi o przepiękne i wyjątkowo oryginalne imię Kordelia. Imię to wywodzi się z języka łacińskiego. A dokładniej od słowa "cordulum", które oznacza "serduszko". Choć może być kojarzone z równie oryginalnym, choć częściej nadawanym w Polsce imieniem Kornelia, to tak naprawdę bliżej mu do imienia Kordula. Imię to również pochodzi z łaciny. Wywodzi się od łacińskiego przydomka "Cordulus/ula", który składa się z dwóch wyrazów: cor, cordis (czyli "serce") i przyrostka zdrabniającego "-ula".

Czy wśród znanych osób jest jakaś Kordelia? Oczywiście, że tak. Chociażby Cordelia Williams, uznana pianistka o polsko-walijsko-angielskim pochodzeniu. Jest również Cordelia Wright - brytyjska aktorka, którą możecie kojarzyć z młodzieżowego filmu "Kids" z 2020 roku. Pewną Kordelię mogą również znać wielbiciele literatury - chodzi o pisarkę, Cordelię Frost.

To jedno z najrzadszych imion w Polsce. Oznacza "serduszko"

W Polsce imię to należy do najrzadziej nadawanych. Jak podaje portal Interia.pl, według aktualnych szacunków, nosi je obecnie tylko 18 Polek. Choć już niedługo może się to całkowicie zmienić, ponieważ powoli, z roku na rok, nieco wzrasta zainteresowanie tym wyjątkowym imieniem.

Na przykład w 2017 roku, imieniem Kordelia obdarzono dwie nowonarodzone Polki, podobnie zresztą, jak rok później. W 2019 roku nie nazwano tak ani jednej dziewczynki, w 2020 - również. Jak wynika z raportów w rządowym serwisie dane.gov.pl, już w 2021 roku otrzymały je dwie dziewczynki. W 2022 r. było tak samo. Do tej pory, w 2023 roku, przyszły na świat już dwie Kordelie. Posiadaczki tego oryginalnego imienia obchodzą swoje imieniny 22 października.

Źródła: dane.gov.pl/Interia

Więcej o: