Wrzuć kasztany do blendera i wymieszaj z wodą. Taka mieszanka to prawdziwy cud natury

Jesień kojarzy się nam z kasztanami. Dzieci uwielbiają tworzyć z nich ludziki, ale owoc przyda się również dorosłym. Nie każdy wie, że kasztany świetnie sprawdzają się podczas codziennych prac domowych. W jaki sposób?

Drzewo kasztanowca charakteryzuje się szerokimi liśćmi oraz pięknymi owocami, czyli kasztanami. I chociaż kasztan zwyczajny nie jest jadalny dla ludzi, może nam się przydać podczas prac domowych. Podczas spaceru zabierz ze sobą kilka kasztanów i wypróbuj ten genialny trik.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Kasztany do prania? Dzięki zawartości saponiny kasztany świetnie usuwają zabrudzenia

Kasztany zawierają saponinę, czyli roślinny związek chemiczny. Dawniej rośliny bogate w ten składnik były wykorzystywane do produkcji mydła lub środków do prania. Saponina świetnie usuwa zanieczyszczenia, plamy i tłuszcz. Zanim jednak przystąpisz do przygotowania środka piorącego z kasztanów, owiń je w szmatkę i uderz kilka razy młotkiem, aby rozbić je na drobne kawałki. Następnie włóż je do blendera i zmiel na drobny proszek. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płyn do prania z kasztanów. Jak go przygotować?

Kasztanowy proszek musisz wysuszyć, np. przesypując go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wkładając do piekarnika lub wystawiając na słońce. Wysuszony proszek wsyp do słoika, a przed użyciem zmieszaj 4 łyżki z filiżanką gorącej wody. Podczas prania wystarczy wlać trochę płynu do przegrody na proszek, a resztę można przechowywać w lodówce nawet do 2 tygodni. Innym sposobem na użycie kasztanów jest rozbicie ich na kawałki, włożenie do woreczka na bieliznę i wrzucenie do bębna pralki. Pamiętajmy jednak, że pierwsza metoda jest bardziej skuteczna i poradzi sobie nawet z trudniejszymi zabrudzeniami. 

Więcej o: