Surfinia kwitnąca w grudniu? To możliwe! Wystarczy zrobić jedną rzecz

Surifnia to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Z uwagi na długie pędy i duże dekoracyjne kwiaty sadza się ją w wiszących doniczkach. Utożsamiana jest z latem, ale wcale nie oznacza to, że nie może zakwitnąć w grudniu. Wystarczy jeden trik.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Surfinie zazwyczaj kwitną od czerwca do października. Mają kielichowate kwiaty, które występują w kilku kolorach: białym, różowym, fioletowym, czerwonym, żółtym, niebieskim, a nawet mieszanym. Liście są drobne i gęsto porastają pędy. Jeśli odpowiednio zadbasz o roślinę, może wypuścić nowe pąki nawet w grudniu.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Surfinia. Czego potrzebuje, żeby zdrowo rosnąć?

Surfinia najlepiej rośnie w słonecznym stanowisku, osłoniętym od silnego wiatru i deszczu. Gleba powinna być żyzna i dobrze spulchniona. Roślina wymaga regularnego podlewania i nawożenia, najlepiej potasowo-fosforową mieszanką z dodatkiem żelaza. Gdy nadchodzi jesień, zazwyczaj przycinamy pędy o kilka centymetrów i zanosimy do domu, żeby tam surfinia mogła spokojnie przetrwać zimę. Wystawiamy ją na dwór dopiero w maju, gdy mamy pewność, że nie ma już przymrozków. Wcale nie oznacza to jednak, że w zimę nie możemy cieszyć się jej okazałymi kwiatami.

Uprawa surfinii. Co zrobić, żeby zakwitła zimą?

Żeby roślina zakwitła w grudniu, trzeba przenieść ją do domu. Na koniec września obficie ją podlewamy i podcinamy gałązki o 10 cm, usuwamy szczytowe liście i kwiaty. Następnie zanurzamy surfinię w ukorzeniaczu do roślin miękkich i sadzimy w doniczce. Ziemia powinna być lekka, najlepiej zmieszana z piaskiem w stosunku 1:1. Zanosimy kwiat do domu i stawiamy w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 16 st. C. Nie stawiaj go obok kaloryfera. Po 30 dniach można przenieść surfinię na parapet. Należy regularnie ją podlewać, żeby utrzymać wilgotność gleby. W grudniu zobaczysz nowe pąki.

Więcej o: