Liście juki usychają od dołu? To znak, że popełniasz popularny błąd. Wystarczy jedna zmiana

Zasychanie brzegów liści w przypadku juki zdarza się niezwykle często. Nie każdy jednak wie, że to przez popularny błąd związany z uprawą tej rośliny. Można go jednak szybko wyeliminować, robiąc jedną rzecz. Dzięki niej błyskawicznie uratujesz roślinę.

Juka to bardzo popularna roślina. Wiele osób ma ją nie tylko w ogrodach, lecz również w domach, gdzie także doskonale się rozwija. Co jednak zrobić, gdy zauważymy, że końcówki jej liści zaczynają robić się brązowe i suche? Wówczas warto zacząć działać od razu, żeby nie doprowadzić do tego, że juka zmarnieje na dobre.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego liście juki usychają? Wszystko przez dwa popularne błędy

Końcówki liści juki usychają najczęściej z dwóch powodów, które są popularnymi błędami pielęgnacyjnymi. Jednym z nich jest nieodpowiednie stanowisko. Juka musi być ustawiona w miejscu, gdzie będzie miała dostęp do dużej ilości rozproszonego światła. Gdy tylko ją przestawisz, od razu odwdzięczy się pięknym wyglądem. Drugi powód wymaga nieco więcej zaangażowania, ponieważ spowodowany jest zbyt częstym podlewaniem lub niezastosowaniem drenażu podczas przesadzania. Wówczas należy od razu zabrać się za przeniesienie rośliny do nowej donicy. Niektórzy mogą zastanawiać się też, czy obcinać suche liście juki, by lepiej się prezentowały. Sprawa jest jasna, ponieważ można wykonać taki zabieg i nie wpłynie on negatywnie na kondycję rośliny. 

Jak przesadzić jukę, żeby liście nie usychały? Pamiętaj o najważniejszym dodatku

Jak przesadzić jukę, gdy okazuje się, że to właśnie tutaj drzemie problem związany z usychającymi końcówkami liści? Przede wszystkim należy postawić na nieco większą donicę, która będzie wąska i wysoka. Podczas przesadzania trzeba pamiętać nie tylko o wykorzystaniu dobrze przepuszczalnej ziemi, lecz także o zastosowaniu drenażu. Jest to najważniejszy krok, który sprawi, że woda nie będzie zatrzymywała się w donicy i doprowadzała do gnicia korzeni, a co za tym idzie, do brzydkiego wyglądu juki. Drenaż należy umieścić na dnie doniczki, a dopiero na niego ułożyć ziemię i roślinę. Juka nie lubi też suchego powietrza, dlatego kilka razy w tygodniu można zraszać ją wodą, co również wpłynie na ładniejszy wygląd liści.

Więcej o: