Jak się pozbyć szerszeni? Te rośliny działają jak bariera ochronna. Owady ich nie znoszą

Użądlenie szerszenia może być niebezpieczne, dlatego jeśli założą gniazdo w pobliżu naszego domu, należy jak najszybciej je usunąć. Podpowiadamy, jak się pozbyć szerszeni w bezpieczny sposób.

Z wyglądu przypomina wielką osę, lecz jego ugryzienie jest znacznie bardziej niebezpieczne. Szerszenie najczęściej możemy spotkać na polach i terenach leśnych, a gniazda zakładają w koronach drzew. Zdarza się jednak, że owady upodobają sobie okolice naszego domu i wiją gniazdo np. na poddaszu, w altanie lub komórce. Sprawdź, jak się pozbyć szerszeni ze swojej posesji. 

Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Jak szerszenie tworzą gniazda? Najczęściej budują je w koronach drzew, lecz nie zawsze

Szerszenie tworzą gniazda z drewna. Najpierw je przeżuwają, a potem tworzą strukturę, której powierzchnia przypomina splątany warkocz. W jednym gnieździe może być nawet 1000 owadów. Najczęściej szerszenie budują swoje domy na wysokości np. w koronach drzew, ale zdarza się, że zalęgną się w okolicy naszego domu. I chociaż bywają pożyteczne — zjadają mszyce, muchy i komary — mogą być niebezpieczne dla człowieka, a ugryzienie szerszenia może zakończyć się silną reakcją alergiczną, a nawet śmiercią.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się pozbyć szerszeni? Zrób to w bezpieczny sposób lub wezwij specjalistyczne służby

Zanim przystąpimy do działania, musimy założyć ochronną odzież, kapelusz z siatką oraz rękawice. Jak się pozbyć szerszeni? Gniazdo najlepiej usuwać w nocy bez użycia światła, aby nie drażnić owadów. Nocą szerszenie mają obniżoną aktywność, a proces powinien przebiec nieco prościej, lecz mimo to należy pamiętać o ostrożności. Najbezpieczniejszym pomysłem będzie jednak wezwanie odpowiednich służb np. straży pożarnej lub firmy deratyzacyjnej. Aby zapobiec pojawianiu się szerszeni, warto zniechęcić je do budowania gniazd w pobliżu naszej posesji. Do tego celu przydadzą się rośliny odstraszające, których zapachu te owady nie znoszą. Mięta, cytryna, bazylia, tymianek i wrotycz skutecznie zniechęcą szerszenie do bytowania w naszej okolicy. 

Więcej o: