Posadź cebulę dymkę w tym terminie. Dobrze się przyjmie i szybko zachwyci soczystym szczypiorkiem

Jak i kiedy sadzić cebulę dymkę? Niektórym wydaje się, że można to zrobić dopiero wiosną, jednak to nieprawda. Posadź cebulki jeszcze jesienią, a zbierzesz wczesne warzywo. Sprawdź, jak to zrobić i na co warto zwrócić uwagę. Okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego

Jeśli postawisz na uprawę cebuli dymki już jesienią, na wiosnę szybko uzyskasz wczesne plony. Okazuje się, że cebulka ukorzeni się jeszcze zanim nadejdą pierwsze mrozy, a zima będzie jej niestraszna. Nie zapomnij jednak o warstwie ściółki. Sprawdź, kiedy i jak sadzić cebulę dymkę jesienią. Dzięki prostym trikom zbierzesz dorodne i zdrowe plony.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Kiedy sadzić cebulę dymkę? Zrób to w tym terminie

Cebulę dymkę możesz wysadzić zarówno wiosną (marzec i początek kwietnia), jak i jesienią (wrzesień i październik). Jeśli zdecydujesz się na jesienny termin, najlepiej zrobić to na 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami, by cebula miała czas i szansę odpowiednio się ukorzenić. Gdy mrozy miną, a po nich nadejdzie wiosna, dymka znowu zacznie rosnąć, a dorodne plony będziesz mogła zebrać prawdopodobnie już w czerwcu. To, że są gotowe do zbioru, rozpoznasz po załamaniu się szczypioru w połowie cebul. Zebrane dymki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. To świetny dodatek do lekkich sałatek.

Jak sadzić cebulę dymkę? Postaw na tę metodę, a plony zaskoczą wielkością

Jeśli zamierzasz posadzić cebulę dymkę jesienią, w pierwszej kolejności wybierz słoneczne stanowisko i zajmij się przygotowaniem gleby. Wybierz taką, która ma pH od 6,5 do 7,0. Dobrym zabiegiem jest rozłożenie na grządce niewielkiej warstwy kompostu. Namocz cebulki w wodzie a później sadź je w rzędach co 20 cm z odstępami 10 cm. Cebulki powinny być w całości przykryte ziemią. Po wszystkim należy je podlać i zabezpieczyć organiczną ściółką. Jeśli zauważysz pojawianie się chwastów wokół cebul, regularnie je usuwaj jeszcze zanim zdążą się rozrosnąć. Dzięki temu nie uszkodzą systemu korzeniowego dymki i nie przeszkodzą jej w zdrowym wzroście.

Więcej o: