Każda działalność człowieka powoduje powstawanie odpadów. Konieczność ich segregacji to obowiązek każdego z nas, który ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety. W Polsce odpady segregujemy na cztery frakcje: szkło, metale i tworzywa, papier oraz właśnie bioodpady. Odpowiedzialne sortowanie śmieci często pozwala również na ich ponowne wykorzystanie. Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest segregacja odpadów BIO. I w tym przypadku nie brakuje wyjątków od reguły.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Śmieci biodegradowalne pojawiły się w polskim prawie w 2017 roku. Odpady BIO to nic innego jak śmieci organiczne, które podlegają biodegradacji, czyli mogą być kompostowane. Są to zatem wszelkie odpadki pochodzenia roślinnego, czyli m.in. obierki, zepsute czy zgniłe owoce, skoszona trawa, suche liście, rozdrobnione gałęzie, trociny i korę, lub powstają z resztek jedzenia i są to np. resztki warzywno-owocowe, resztki pieczywa, fusy z kawy czy herbaty. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu, a wybrane resztki organiczne można wykorzystać do produkcji kompostu. Zgodnie z zasadami segregacji, odpady tego typu należy wyrzucać do brązowego pojemnika.
Często zdarza się tak, że największym problemem z segregacją śmieci jest ten, że do poszczególnych pojemników trafiają odpady, które nie powinny się w nich znaleźć. Podobnie jest w przypadku bioodpadów, które służą do wytwarzania kompostu. Aby spełniały odpowiednie normy, powinny być wolne od tłuszczu, nabiału oraz mięsa. Nie powinniśmy więc w brązowym pojemniku umieszczać m.in.: kości zwierząt, resztek wędlin, ości, ziemniaków z sosem, chleba z masłem, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF, ziemi i kamieni, a także innych odpadów komunalnych. Większość resztek, które pozostają po obiedzie, powinna zatem trafić do kosza na odpady zmieszane. Problem może pojawić się również w przypadku zwykłego jajka, które wbrew pozorom wcale nie jest odpadem bio, a jedynie jego skorupka. Żółtko i białko z kolei powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.