Werbena patagońska może zachwycać wyglądem. Ma różowo–fioletowe kwiatostany, które składają się z drobnych kwiatków. To roślina, która zniesie naprawdę wiele niedogodności, dlatego świetnie odnajdzie się w prawie każdym ogrodzie. Jak o nią dbać, kiedy sadzić i co zrobić, by przetrwała zimę?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Werbena patagońska to piękna roślina wieloletnia, która przez wiele sezonów może zdobić ogród. Świetnie odnajduje się w kompozycjach z trawami ozdobnymi i bylinami, a do tego można wykorzystać ją również jako element łąki kwietnej. Werbena patagońska potrafi znieść naprawdę wiele niedogodności, lecz trudno jej przetrwać nawet łagodną zimę. Właśnie dlatego na ten trudny okres warto ją wykopać i przechowywać w garażu, by wiosną znów trafiła do ogrodu i zdobiła go pięknymi kwiatami. Można jednak ochronić ją także kopczykiem, a jest szansa, że wiosną odbije i przy tym rozsieje się sama.
Uprawa werbeny patagońskiej to czysta przyjemność. Lubi słoneczne stanowiska, lecz dobrze rozwinie się nawet w cieniu. Do tego niestraszne są jej również trudne podłoża. Najgorzej będzie rosła w miejscach, gdzie w podłożu zbiera się nadmiar wody. Przez to jej korzenie mogą gnić. Werbena jest jednak względnie odporna na wszelkie ataki chorób i szkodników, dlatego zyskuje coraz większą popularność. Suche łodygi po przekwitnięciu warto ściąć, a roślina obsypuje się pięknymi kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków.