84-latka zdradza sekret świetnej formy. "Żyję wystarczająco długo, aby wiedzieć, co pomaga"

Zastanawiasz się, jakie są sekrety długiego i zdrowego życia, które pełne jest młodzieńczej energii? Rady 84-letniej Sandy Hart są warte uwagi. Starsza kobieta dzieli się, czego nauczyła się przez ostatnich kilka dekad, a niektóre z zasad mogą być nie lada zaskoczeniem.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak cieszyć się zdrowiem i młodym wyglądem? Jaki jest sekret długowieczności? Te pytania coraz częściej pojawiają się w przestrzeni internetowej, a sprawy związane z przeciwdziałaniem starzeniu, inaczej "anti-aging", są gorącym i popularnym tematem dyskusji. Ciekawym w niej głosem, są osoby takie jak 84-letnia Sandra Hart. W lipcu 2023 roku na swoim kanale o nazwie "Life Over Sixty With Sandra" opublikowała ona film, w którym podzieliła się radami dotyczącymi "ani-aging". Zawarła w nim 12 kluczowych zasad, których przestrzega, a filmik w dwa miesiące zdobył on ponad 700 tys. wyświetleń. 

 

Pierwszy krok do przeciwdziałania starzeniu zaczyna się... w głowie. 84-latka zdradza sekrety "anti-aging" 

W swoim filmiku Sandra Hart zawarła 12 zasad, których przestrzega, aby cieszyć się zdrowiem i młodzieńczą energią. Co ciekawe, swój wykład rozpoczęła od istotności pozytywnego nastawienia do życia. Według Sandry, praktyki przeciwdziałające starzeniu się zaczynają się w głowie. Kobieta głęboko wierzy w to, że człowiek jest sumą swoich myśli. Podała przykłady, że gdy czujemy się zdrowi, to są szanse, że będziemy zdrowi, natomiast jeśli wciąż skupiamy uwagę na zmęczeniu, to prawdopodobnie dłużej będziemy czuć się zmęczeni. Jako powód podała fakt, że umysł powiązany jest z  ciałem i ma wpływ na to jak działa organizm. Wskazała też istotność optymizmu oraz tego, aby zbytnio się nie zamartwiać. 

Sandra HartSandra Hart Instagram @sandrahartofficial

Jednak zmierzanie ku długowieczności nie kończy się na tym, by jedynie pracować nad nastawieniem. Sandra wspomniała także, jak ważne jest utrzymywanie więzi społecznych. Czy to z rodziną, czy z sąsiadami, 84-latka położyła nacisk na to, aby aktywnie tworzyć i pielęgnować relacje. Od starszej kobiety możemy dowiedzieć się również, że warto wychodzić ze strefy komfortu. Sandra przełamała swój lęk przed samotnym podróżowaniem i podzieliła się, że to doświadczenie sprawiło, że poczuła więcej energii i ekscytacji nad życiem. 

W zdrowym ciele zdrowy duch. "Żyję wystarczająco długo, aby wiedzieć, co pomaga" 

84-letnia Sandra Hart nie zapomniała także o tym, jak ważne w utrzymaniu zdrowia są ćwiczenia fizyczne. Jednak nie chodzi tu o intencję płaskiego brzucha czy kilku kilogramów mniej. Kobieta radzi, jak ćwiczyć dla długowieczności. Podkreśla znaczenie ćwiczeń wzmacniających z obciążeniem, by dbać o słabnące z wiekiem mięśnie. W dodatku zachęca, by ćwiczyć równowagę, aby zapobiec upadkom i niebezpiecznym złamaniom. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz programów treningowych skonsultować się z lekarzem, bądź fizjoterapeutą. 

Sandra HartSandra Hart Instagram @sandrahartofficial

Według Sandry ważne jest także dbanie o regularne badania, zdrową dietę i uzupełnianie niedoborów pokarmowych. W jej radach nie zabrakło także opinii, że dbanie o siebie nie jest samolubne. Ważne jest, aby pielęgnować się we wszystkich obszarach życia, czy to przez zapisanie się do lekarza, czy zrobienie sobie manicure, lub pójście do fryzjera. Sandra, opierając się na swoim doświadczeniu, głosi:

Żyję wystarczająco długo, aby wiedzieć, co pomaga prowadzić szczęśliwe i zdrowe życie, gdy się starzejemy.

Rady 84-latki odtworzono ponad 700 tys. razy. "Płakałam, oglądając ten film"

Film opublikowany przez Sandrę na YouTube zdobył uznanie szerokiej grupy odbiorców. W komentarzach widzowie dzielili się swoim doświadczaniem i docenili fakt, że Sandra podeszła do tematu kompleksowo i holistycznie. Często myśląc o "anti-aging" skupiamy się zbytnio na powierzchownych warstwach, takich jak zmarszczki, czy siwe włosy. Jednak według Sandry to właśnie w stylu życia tkwi sekret zdrowia i długowieczności. 

Sandra HartSandra Hart Instagram @sandrahartofficial

Jesteś jak babcia, której nigdy nie miała. Płakałam, oglądając ten film. Przemówił do mojego serca. Mam 32 lata i czułam, że utknęłam w życiu, nie mając motywacji do ćwiczeń ani nic. Po obejrzeniu jest mi lepiej. Dziękuję bardzo!
Podoba mi się, że Twoje wskazówki dotyczące "anti-aging" nie skupiają się na tym, jak wyglądamy, ale na tym, jak żyjemy i co możemy zrobić, aby wieść długie, zdrowe i aktywne życie.
Tak właśnie się z mężem czujemy, oboje mamy po 80 lat i czujemy się młodzi wewnątrz, co widać na zewnątrz. Sami zajmujemy się domem, gotowaniem, sprzątaniem i ogrodnictwem. Codziennie spacerujemy 3 mile, a to wszystko sprawia, że wyglądamy młodo i czujemy się żywi.
Więcej o: