Nie robisz tego jesienią z pościelami? To źle! Lepiej bierz przykład z naszych babć

Podczas snu człowiek się poci i gubi naskórek, co twarza idealne warunki do namnażania się wielu bakterii oraz grzybów. I o ile regularna zmiana poszewek i prześcieradła jest dla wielu z nas oczywistością, tak o jednej rzeczy zwykle zapominamy, szczególnie gdy nadchodzi jesień.

Więcej porad i domowych trików znajdziesz na Gazeta.pl

Każdy z nas spędza w łóżku nawet jedną trzecią całego swojego życia. Niestety towarzyszą nam również roztocza, bakterie oraz grzyby, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Podczas snu człowiek naturalnie się poci, pod kołdrą jest również ciepło, co stwarza idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii i grzybów, które później gromadzą się w załamaniach prześcieradeł, na kołdrze oraz poduszkach. W łóżku wcale nie jest czysto, jak niektórym może się wydawać. Warto więc zadbać o jego czystość, nie tylko regularną zmianą poszewek.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Wietrzenie - patent babć na czystą pościel

Od czasu do czasu na balkonach można zobaczyć wietrzące się pościele. Nie jest to jednak tak popularne, jak przed laty. Kiedyś, nasze babcie oraz mamy, regularnie wywieszały pościel na świeże powietrze, niezależenie od pory roku. Warto nadal brać z nich przykład! Regularne wietrzenie pościeli może pozytywnie wpływać na poprawę jakości snu, ale nie tylko.

Świeże powietrze w połączeniu ze światłem słonecznym ogranicza rozwój roztoczy, które mogą powodować alergię i niekorzystnie wpływać na zdrowie. Nieprawdą jest, że pościel można wietrzyć wyłącznie latem. Powinno się to robić regularnie przez cały rok, raz w tygodniu przez około 30 minut.

 

Jak często zmieniać pościel i prześcieradło? Wiele osób robi to zbyt rzadko

Mikrobiolog Philip Tierno z uniwersytetu w Nowym Jorku uważa, że powinno się to robić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Zbyt długie zwlekanie z wymianą pościeli sprawia, że flora bakteryjna i grzyby mogą rozwinąć się na tyle, że mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. - Nawet, jeśli nie masz alergii, możesz mieć od tego reakcję alergiczną - zaznaczył w rozmowie z Business Insiderem. Chcąć możliwie jak najskuteczniej pozbyć się drobnoustrojów, poszewki oraz prześcieradła najlepiej prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni, a po wyschnięciu wyprasować.

Więcej o: