Robaki w szafce z jedzeniem to wcale nie muszą być mole. Wykurzysz je mieszanką dwóch składników

Jeśli znajdziesz małe robaczki w szafce z jedzeniem, dobrze im się przyjrzyj. Wtedy może okazać się, że to wcale nie są mole, a psotniki. Jak pozbyć się gryzków? Możesz sięgnąć po mieszankę dwóch składników. Ten preparat na gryzki poskromi je co do jednego.

Gryzki inaczej zwane psotnikami to niewielkie owady, które osiągają maksymalnie długość 1 cm. Ma dużą głowę, czułki i niektóre mogą mieć również skrzydła. Gryzki mają najczęściej kolor szary lub ciemnobrązowy. Jeśli zauważysz je u siebie, od razu zacznij działać, by szybko je wykurzyć.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy gryzki gryzą? Tak, ale nie są zagrożeniem

Gryzki, jak sama nazwa wskazuje, gryzą, lecz nie są groźne dla ludzi. Człowieka ominą z daleka, lecz rozgoszczą się w kilku miejscach w domu. Często możemy spotkać je w szafkach z jedzeniem, a także w biblioteczkach. Szczególnie jeśli wśród swoich zbiorów gromadzimy dużo archiwalnych, starych egzemplarzy. Psotniki lgną do miejsc wilgotnych, gdzie będą mogły żywić się celulozą, resztkami pożywienia, a nawet klejem do tapet. Zwykle znajdziemy je w pobliżu zbóż i mąk, dlatego warto dokładnie przejrzeć szafki, w których przechowujemy żywność. Gryzki mogą prowadzić do jej zanieczyszczenia, a także przenoszą liczne alergeny. Dodatkowo mogą zwabiać groźniejsze insekty, dla których staną się doskonałym pożywieniem. Właśnie dlatego warto od razu zacząć zwalczać psotniki.

Spray na gryzki. Jak się pozbyć psotników, by nie wróciły?

Gdy tylko zauważymy gryzki, zacznijmy działać od razu. Błyskawicznie się rozmnażają, a samica potrafi jednorazowo złożyć od 100 do nawet 200 jaj. Jeden osobnik może przeżyć od 6 do 12 miesięcy. Istnieje jednak pewien domowy preparat, który szybko rozprawi się z gryzkami. Wystarczy sięgnąć po biały ocet i sok z cytryny. Zmieszaj te dwa składniki i obficie spryskaj nimi wszelkie szczeliny, w których mogą gromadzić się owady. Stosuj regularnie do pozbycia się wszystkich gryzków. Ocet na gryzki zadziała doskonale, lecz ważna jest również profilaktyka. Gdy je wykurzymy, zadbajmy o to, by zlikwidować nadmierną wilgoć i często wietrzyć pomieszczenia. Znaczenie ma też regularne usuwanie kurzu, a także pozbywanie się szczelin, w których potniki mogłyby się skryć.

Więcej o: