Postaw na kwiaty wieloletnie do ogrodu. Tych gatunków nie wykopiesz nawet przez 30 lat

Mało komu chce się co roku zmieniać wygląd rabat. Z tego względu warto postawić na kwiaty wieloletnie do ogrodu i krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące wieloletnie. Okazuje się, że możemy wybrać wiele gatunków, które w większości dobrze znoszą zimy. Co wybrać? Podpowiadamy.

Kwiaty i krzewy wieloletnie są praktycznym rozwiązaniem do ogrodu, gdyż wiele z nich może rosnąć w jednym miejscu bez potrzeby wykopywania przez wiele lat — nawet 30. To piękna ozdoba, na którą warto zwrócić uwagę. Które rośliny wieloletnie się sprawdzą? Postaw na te gatunki, a ogrodu pozazdrości ci niejedna sąsiadka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kwiaty wieloletnie do ogrodu. Wybierz te gatunki, a pięknie ozdobią ogród

Wybór roślin do ogrodu nie należy do łatwych. Wszystko ze względu na ich specyfikę, wygląd i osobiste preferencje. Sprawdź, na które kwiaty wieloletnie możesz się zdecydować i dowiedz się, czym się charakteryzują. Te gatunki zaspokoją potrzeby wielu ogrodników.

  • Firletka pospolita. Należy do rodziny goździkowatych. Tworzy piękne kępy liści i różowoczerwone kwiatostany. Jeśli posadzisz ją w ogrodzie, będzie kwitła w maju i czerwcu. Co istotne, na jednym stanowisku może kwitnąć nawet 6 lat bez wykopywania.
  • Liliowiec ogrodowy. Tworzy kępy liści dorastające nawet do 60 cm. Roślina ma kielichowate, kolorowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Bez wykopywania przetrwa w jednym miejscu nawet przez... 30 lat!
  • Słoneczniczek szorstki. Dobrze rozwija się na słonecznym stanowisku i w żyznej, przepuszczalnej glebie. W odpowiednich warunkach przetrwa w jednym miejscu 20-30 lat.

Krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące wieloletnie. Te okazy to najlepszy wybór do ogrodu

Oprócz kwiatów wieloletnich możesz się też zdecydować na ozdobne kwitnące krzewy. To również piękna ozdoba ogrodu. Odpowiednio dobrane gatunki przetrwają zimę bez potrzeby wykopywania przez wiele lat.

  • Lagerstroemia. Krzew nazywa się też bzem południa. Naturalnie występuje w krajach azjatyckich. Kwitnie od lipca do października — nawet przez 120 dni. Charakteryzuje się egzotycznymi kwiatami przypominającymi kolorową bibułę. Wymaga żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby.
  • Pięciornik krzewiasty. Osiąga do 1,2 m wysokości. Może mieć kwiaty w kolorze żółtym, różowym, białym lub czerwonym. Najlepiej rozwinie się w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu. 
  • Budleja Dawida. Ma kwiaty w kolorze purpury, bieli, różu i fioletu. Kwitnie od czerwca do października. Najlepiej rośnie w słońcu i wilgotnej glebie.
Więcej o: