Rodzice nie powinni w tym wieku chrzcić dzieci? Pediatrka: Sugeruję zaczekać

Przyjście na świat dziecka to ważne wydarzenie. W wielu rodzinach pierwsze, o czym się myśli, zaraz po narodzinach, to jak najszybszy chrzest. Okazuje się, że pośpiech to niekoniecznie najlepszy pomysł.

Chrzest święty to ważne wydarzenie w każdej katolickiej rodzinie. Niekiedy tak ważne, że nawet jeśli rodzice nie do końca są wierzący, decydują się na ochrzczenie swojej pociechy tylko po to, by uniknąć konfrontacji z najbliższymi. W Polsce tradycyjnie udziela się tego sakramentu jak najszybciej po narodzinach dziecka. Zwykle już w pierwszych tygodniach, a nawet dniach życia. I to właśnie może być zgubne.

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Zbyt wczesny chrzest może się źle skończyć

Jakiś czas temu w internecie pojawiło się nagranie pewnej pediatrki, która za pośrednictwem mediów społecznościowych przestrzegła rodziców przed zbyt rychłym chrzczeniem swoich dzieci. Już na samym początku filmiku podkreśliła, że nie ma na celu krytykowania wiary katolickiej, lecz wskazanie, że takie wydarzenie może się źle skończyć.

Dlaczego nie powinno się chrzcić dzieci zbyt wcześnie? Pediatrka wyjaśniła wszystko w krótkim nagraniu. Wszystko to przez fakt, że zwykle to nie jest tak, że rodzice przynoszą dziecko do kościoła, ksiądz skrapia je wodą święconą i wszyscy rozchodzą się do domów. Chrzciny to przeważnie spore przyjęcie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. 

Jedne z najbardziej chorych dzieci poniżej 6. miesiąca życia, które spotykam w moim gabinecie, tydzień wcześniej były ochrzczone.

- ostrzegła lekarka, po czym wyjaśniła:

Małe dzieci mają niedojrzałe systemy immunologiczne i wydarzenia takie jak chrzciny narażają je na całą masę wirusów.

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko? "Nigdy o tym nie pomyślałam!"

Pediatrka zasugerowała, by poczekać z chrzcinami oraz innymi wydarzeniami, w których ma wziąć udział sporo osób. Według niej powinno się wstrzymać przynajmniej do momentu, w którym pociecha skończy 3 miesiące, a najlepiej jeśli przyjęcie zorganizujemy nie wcześniej, niż pół roku od narodzin.

W komentarzach pojawiła się masa opinii. Wiele osób było zaskoczonych takim punktem widzenia, jednak pozwolił im doskonale zrozumieć przekaz lekarki. Niektórzy wspomnieli też, że kiedyś zupełnie nie zwracało się na to uwagi i chrzest odbywał się dosłownie w ciągu kilku dni. Jak czytamy:

Kiedyś ludzie krzyczeli na mnie w kościele, bo moja córka miała 8 miesięcy.
Nigdy o tym nie pomyślałam!
Cieszę się, że zdecydowaliśmy z mężem, żeby ochrzcić naszą córkę w dniu jej pierwszych urodzin.
Więcej o: