Kiedy sadzić drzewa owocowe - jesienią czy wiosną? Znamy najlepszy termin dla nowych sadzonek

Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić drzewa owocowe. Przyjęło się, że najlepsze terminy przypadają na wiosnę i jesień, lecz niektórzy ogrodnicy preferują tylko jeden z nich. Dzięki temu uprawy szybko się przyjmą, a w sezonie błyskawicznie zachwycą bujnym rozrostem.

Sadzenie drzew owocowych nie jest trudnym zadaniem. Warto jednak wybrać odpowiedni termin takiego działania, by nie tylko zaoszczędzić sobie czasu, lecz także uzyskać lepsze efekty. Kiedy sadzić drzewa owocowe, żeby najlepiej się przyjeły? Okazuje się, że dogodny moment nastąpi lada chwila.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe? Na jesień czy na wiosnę? 

Według różnych zaleceń sadzenie drzew owocowych powinno odbywać się wiosną lub jesienią, choć w niektórych przypadkach można robić to cały rok, jeśli ziemia nie jest przemarznięta. Jeśli masz w planie sadzenie drzew owocowych, lepiej nie odkładaj tej czynności do wiosny, a przygotuj się na jesienne prace w ogrodzie. Dlaczego właśnie wtedy najlepiej to zrobić? Jesienią nie trzeba martwić się o suszę i palące słońce, które mogłoby uchronić liście młodych drzew. Gleba jest pulchna, wilgotna, a dzięki temu sadzonki błyskawicznie się przyjmą.

Należy jednak zacząć działać wraz z końcówką września lub początkiem października, by zakończyć sadzenie do listopada. Dzięki temu drzewka zdążą się zadomowić przed nadejściem mrozów. Decydując się na jesienne sadzenie zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, ponieważ nie będziesz musiała przeznaczać tych środków na dodatkowe podlewanie. Wiosną dodatkowo będzie trzeba jeszcze przygotować do sadzenia ogrod po zimie, co dołoży ci dodatkowych obowiązków.

Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie? Sprawdź, jak sadzić drzewa owocowe

Zanim jednak zaplanujemy sadzenie drzew owocowych w ogrodzie, dobrze jest się zapoznać z tym, jakie gatunki można sadzić obok siebie. Niektóre zestawienia będą korzystnie na siebie wpływać, pobudzając wzrost lub po prostu nie będą rywalizować. Możesz zdecydować się na takie połączenia jak jabłoń i śliwka, morwa oraz czereśnia, a nawet zasadzić obok siebie czereśnie, śliwki oraz wiśnie

Więcej o: