Pilnuj termometru i leć do ogrodu przesadzać lilie. Nie zapomnij o "zasadzie 2-3"

Lilie to popularne kwiaty ogrodowe, które stanowią wspaniały element ozdobny i dobrze wyglądają także w towarzystwie innych roślin. Nie każdy jednak wie, jak je pielęgnować jesienią oraz kiedy przesadzać lilie, aby im nie zaszkodzić.

Lilie to rośliny cebulowe, które charakteryzują się wysokimi pędami zakończonymi kwiatostanami zebranymi w grona. Zachwycają nie tylko pięknym wyglądem, ale również zapachem, dlatego wiele osób chętnie sadzi je w przydomowych ogrodach. Kiedy przesadzać lilie, aby rosły zdrowo? Uważaj, bo termin się zbliża.

Zobacz wideo

Kiedy przesadzać lilie? Rób to co najmniej co 2-3 lata

Przesadzanie lilii jest konieczne, kiedy zaczynają rosnąć zbyt gęsto i zaczyna brakować im miejsca na dalszy rozrost. Pamiętaj o zasadzie "2-3", czyli że rośliny nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż 2-3 lata, a po upływie tego czasu powinniśmy zmienić im miejsce. Przesłanką do przesadzenia kwiatów jest także osłabienie kwitnienia lub usychanie. Kiedy przesadzać lilie? Otóż najlepszym terminem jest przełom września i października. Wówczas jeszcze w nocy nie mamy zazwyczaj do czynienia z przymrozkami. Należy pilnować tego terminu i zerkać na prognozy pogody, ponieważ jeśli będziesz zwlekać za długo i w nocy zacznie spadać temperatura poniżej 0, kwiaty mogą zmarznąć lub się nie przyjąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

O czym należy pamiętać, przesadzając lilie? Trzymaj się tych kilku zasad

Zanim przystąpisz do przesadzania lilii, pamiętaj o wyborze odpowiedniego miejsca. Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych na glebie przepuszczalnej, żyznej o lekko kwaśnym odczynie. Idealnym dniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest słoneczna i bezdeszczowa pogoda. Wykop cebulki i oczyść je z ziemi, a potem usuń uszkodzone części. Możesz od razu umieścić je w glebie na głębokości będącej trzykrotnością wysokości cebulki. Pamiętaj, aby po wsadzeniu ich do ziemi, obficie je podlać.

Więcej o: