Oczyści powietrze nawet w 200-metrowym mieszkaniu. Jesienią nie może jej zabraknąć na parapecie

Wybierając rośliny ozdobne do mieszkania, warto wziąć pod uwagę te, które mają zdolność oczyszczania powietrza. Jedną z takich roślin jest zielistka Sternberga. Sprawdź, jak ją pielęgnować i jakie wybrać dla niej stanowisko. Oczyści z toksyn nawet 200-metrowe mieszkanie.

Wybierając rośliny do domowych pomieszczeń, a zwłaszcza do sypialni, warto postawić na gatunki, które mają zdolność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i toksyn. Dzięki nim poprawi się jakość snu, a może i nawet ogólne samopoczucie, podczas gdy spędzasz wiele czasu w domu. Na którą roślinę się zdecydować? Polecamy zielistkę Sternberga.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Jakie stanowisko lubi zielistka? Postaw na te, a będzie się pięknie rozwijać

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) jest chętnie wybierana do zdobienia domowych pomieszczeń. Nie tylko nie ma wielkich wymagań, ale również i jej uprawa należy do łatwych. Wiele odmian charakteryzuje się pięknie wybarwionymi liśćmi. Zielistka działa dosłownie jak filtr powietrza. Usuwa bakterie i wyłapuje kurz oraz toksyczne substancje, takie jak aceton, amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i metale ciężkie. Okazuje się, że zaledwie jedna roślina możesz oczyścić powietrze w 200-metrowym mieszkaniu. Postaw ją w półcieniu lub w dobrze oświetlonym miejscu, jednak nie wystawiaj zielistki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co może skutkować poparzeniem liści.

Jak pielęgnować zielistkę? Postaw na te metody

W trosce o piękną i zdrową zielistkę warto wiedzieć, jak o nią dbać. Pielęgnacja każdej odmiany wygląda podobnie.

  • Temperatura. Optymalna do uprawy zielistki wynosi 15-20 stopni Celsjusza. Nie stawiaj zielistki obok kaloryfera, bo liście uschną.
  • Podlewanie. Latem rób to umiarkowanie co 2-3 dni. Delikatne przesuszenie podłoża nie powinno zaszkodzić zielistce. Zimą podlewaj 1 raz w tygodniu. Do podlewania wykorzystuj wodę pozbawioną chloru i fluoru.
  • Podłoże. Sprawdzi się uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. 
  • Nawożenie. Rób to mniej więcej do dwa tygodnie od marca do października i w czasie podlewania.
Więcej o: