Dlaczego okna parują z zewnątrz? Zastosuj się do tych rad, a szyby będą suche jak pieprz

Dlaczego okna parują z zewnątrz? Niestety problem zaparowanych okien to zmora wielu z nas. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy sprawdzony domowy sposób na mokre szyby w okresie jesienno-zimowym.

Jesienią i zimą problem mokrych okien się nasila. Jest to normalne zjawisko, ale może doprowadzić do problemów z wilgocią i pleśnią w domu. Dlaczego okna parują z zewnątrz i jak temu zapobiec? Podpowiadamy garść porad i wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z tym problemem.

Zobacz wideo

Dlaczego okna parują z zewnątrz? Winna jest temperatura 

Najczęstszą przyczyną parowania okien z zewnątrz jest różnica temperatur, dlatego najczęściej z problemem mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz zaczynają się minusowe temperatury. Powierzchnia okien jest chłodniejsza, dlatego para zaczyna się skraplać na ich powierzchni. Ruch powietrza i obecność roślin na parapecie dodatkowo wzmaga problem. Aby zapobiec takiemu zjawisku, warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń i ograniczenie suszenia prania w mieszkaniu. Pamiętajmy, aby podczas gotowania korzystać z okapu, a po gorącej kąpieli uchylać drzwi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak zapobiec osiadaniu wilgoci na oknach? Zastosuj się do kilku wskazówek

Zanim przystąpisz do działania, sprawdź, czy twoje okna są wyposażone w specjalne nawiewniki. Jeśli tak, wyreguluj je, aby zapewnić stałą wymianę powietrza. W rozwiązaniu problemu przyda się także osuszacz powietrza, jednak nie musisz wydawać pieniędzy na drogie urządzenie. Osuszacz możesz przygotować samodzielnie w domu. W jaki sposób? Wysyp do gazy sodę oczyszczoną lub sól, zawiń w garść, połóż w pojemniku i ustaw obok okna. Soda i sól są naturalnymi pochłaniaczami wilgoci i ograniczą osadzanie się pary na szybach.

Więcej o: