Aby skorzystać z możliwości ponownego przeliczenia emerytury w ZUS przez seniorów po 65. roku życia, należy złożyć odpowiedni wniosek. Wysokość świadczenia zależy od tabeli średniego dalszego trwania życia, która jest publikowana przez Główny Urząd Statystyczny. Ta została podana do wiadomości ostatnio w kwietniu bieżącego roku. Okazuje się jednak, że nie każdy senior może skorzystać z tej możliwości. Komu ZUS odrzuci wniosek?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę, gdy już po przyznaniu świadczenia emeryt w dalszym ciągu pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie. Oprócz tego również i w sytuacji, gdy jest w stanie udokumentować zarobki sprzed przejścia na emeryturę, a także te, które otrzymywał po przyznaniu emerytury. Dotyczy to również osób, które podczas przyznania świadczenia nie posiadały wszystkich dokumentów, a sytuacja uległa zmianie. Do przeliczenia emerytury niezbędny jest wniosek zainteresowanego. Jak podkreśla "Interia", nawet jeśli przeliczenie wyjdzie na niekorzyść emeryta, wciąż będzie otrzymywał świadczenie w korzystniejszej dla niego wysokości. Kto jeszcze może skorzystać?
Jak podaje ZUS, o ponowne przeliczenie emerytury nie powinni występować seniorzy, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej oraz nie opłacają składek. Choć nie jest zabronione złożenie takiego wniosku, w tym przypadku po prostu nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury należy złożyć osobiście w najbliższej jednostce ZUS-u. Odpowiednie dokumenty może też złożyć pełnomocnik emeryta. Dołącz dokumenty, które potwierdzą okresy na przykład nauki w szkole wyższej, pracy, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, służby wojskowej, prowadzenia pozarolniczej działalności i przebywania na urlopie wychowawczym. Nie zapomnij o dołączeniu dokumentów, które potwierdzą aktualnie pobierane wynagrodzenie.