Jak i kiedy sadzić cebulę zimową? Wystarczy jeden błąd, a nie wykształci główek

Cebula to ten rodzaj warzyw, który warto sadzić przed zimą, aby wiosną zebrać zdrowe i obfite plony. Podpowiadamy, kiedy sadzić cebulę zimową i jak dbać o nią zadbać, aby przetrwała minusowe temperatury.

Uprawa cebuli nie powinna sprawiać większych problemów. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, na wiosnę powinna wyrosnąć zdrowa i dorodna. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i pilnować właściwego terminu wysadzania. Sprawdź, kiedy sadzić cebulę zimową, aby zdążyła się ukorzenić.

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Kiedy sadzić cebulę zimową? Pamiętaj o zasadzie 5 stopni

Odpowiedni termin posadzenia cebuli ma ogromny wpływ na to, jakie plony zbierzemy w sezonie i czy cebula wykształci duże oraz dorodne główki. Kiedy sadzić cebulę zimową? Pamiętajmy, że nie może ona trafić do ziemi zbyt późno, ponieważ nie zdąży się ukorzenić. Najlepszym terminem będzie połowa września do końca października, kiedy na zewnątrz nie ma temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza. Gdy będzie zbyt zimno, cebula obmarznie i nie wykształci główek. Powinna rosnąć w słonecznym miejscu na glebie przepuszczalnej, żyznej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sadzić cebulę zimową? Nie dopuść, aby wyrosła ponad grunt, bo zmarnujesz uprawy

Cebulę zimową sadzimy na głębokość około 4 centymetrów. Jeśli mamy do czynienia z cebulą zimową dymką możemy umieścić ją na nieco płytszej głębokości do 3 centymetrów. Czy należy je nawozić? Otóż nie. Cebula zimowa po wsadzeniu nie wymaga nawożenia. Powinna się ukorzenić, aby przetrwała zimę, a więc nie powinna rosnąć ponad grunt, ponieważ osłabi to zbiory. Kiedy umieścimy je w glebie, wystarczy, że regularnie będziemy ją odchwaszczać i spulchniać. 

Więcej o: