Ten jesienny nawóz do borówek to bomba witaminowa! Wystarczy zalać wodą i tydzień poczekać

Jeśli odpowiednio zadbasz o borówkę amerykańską, wypuści duże i słodkie owoce. Ziemia bogata w składniki odżywcze i regularne podlewanie to nie wszystko. Roślina potrzebuje nawozu, dzięki któremu będzie szybko i zdrowo rosła. Przygotujesz go ze składników, które masz w domu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Borówka amerykańska to jedna z najpopularniejszych roślin wybieranych do ogródka albo posadzenia na działce. Najlepiej rośnie w glebie o kwaśnym odczynie. Lubi lekkie, przepuszczalne i próchnicze podłoże. Zapewnienie jej odpowiednich warunków jest kluczowe, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami. W innym przypadku korzenie nie będą w stanie pobrać składników odżywczych i przestaną się rozwijać.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jesienny nawóz do borówek. Nie wyrzucaj, tylko zalej wodą

Zamiast kupować gotowe preparaty w sklepie, zrób ekologiczny nawóz do borówek z produktów, które masz w domu. W ten sposób skutecznie zakwasisz ziemię i zasilisz ją w składniki odżywcze. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie czerstwego chleba. Do pojemnika o głębokości 10 litrów wsyp 2 kg starego, pokruszonego na drobne kawałki chleba. Całość zalej wodą i odstaw w ciepłe miejsce na 7 dni. Pamiętaj o codziennym mieszaniu. Gdy chleb zacznie fermentować, rozłóż go wokół borówek i wymieszaj z ziemią. Pozostałą w pojemniku wodą podlej roślinę. Mikstura stymuluje korzenie do rozwoju oraz wzmacnia odporność borówki.

Jaki jest najlepszy nawóz do borówek? Przepis na domową gnojówkę

Bardzo dobrze sprawdzi się również kompost, który zrobisz samodzielnie z roślinnych resztek. Pozbieraj gałązki, wiórki, korę, szyszki, liście dębowe oraz igły sosnowe. Mogą być zarówno świeże, jak i wysuszone. Wybierz wiadro o pojemności 10 litrów i zastosuj proporcje 1:1, czyli np. pół wiadra szyszek i pół wiadra igieł. Zalej wodą i ugnieć znajdujące się w środku rzeczy, żeby nic nie wypływało. Po upływie 10 dni powstanie gnojówka, którą należy rozcieńczyć wodą (1 litr wody na 1 litr gnojówki). Powstałym wywarem podlewaj borówkę raz na dwa tygodnie.

Więcej o: