Wymieniła 9 etapów małżeństwa. Już w tej fazie u kobiet pojawiają się myśli o romansie

Każda panna młoda idzie do ołtarza z nadzieją, że miłość sprawi, że jej relacja będzie trwała wiecznie. Jednak według książki Susan Shapiro-Barash istnieje 9 etapów małżeństwa i dzięki ich zrozumieniu małżonkowie mogą pokonać naturalne pułapki i kryzysy związane z ich relacją.

Autorka bestsellerowych książek o związkach, Susan Shapiro Barash, przeprowadziła rozmowy z ponad 200 kobietami w wieku od 21 do 85 lat na potrzeby swojej nowej książki "Dziewięć faz małżeństwa. Jak je stworzyć, zniszczyć, utrzymać". Mówi, że kobiety wychodzące za mąż i rodzące dzieci przechodzą przez dziewięć odrębnych etapów. Autorka, twierdzi, że pokazując kobietom, jak rozpoznać, w której fazie się znajdują, można pomóc im wzmocnić ich relacje.

Zobacz wideo Justyna Gradek wspomina nieudane małżeństwo. Zawiódł ją nie tylko mąż

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Etap 1. Pełna nadziei Panna Młoda

To najbardziej wyidealizowany etap wspólnego życia pary, kiedy nadal cieszycie się trzema kluczowymi składnikami szczęśliwego małżeństwa: pasją, intymnością i zaangażowaniem. Choć być może przetrwaliście już kilka burz, wspólnie stawiliście im czoła. Na tym etapie, wierzysz, że mężczyzna jest twoją skałą i że ten romans będzie trwał wiecznie. Wskazówka eksperta: Na tym etapie łatwo jest o pasję i intymność, ale aby utrzymać małżeństwo, musisz także rozwinąć przyjaźń.

Etap 2. Idealna żona

Przed ślubem panowało porozumienie, że po zawarciu związku małżeńskiego będziecie dzielić się z mężem obowiązkami domowymi. Ale po dwóch, trzech latach zaczynasz czuć się gospodynią domową. W czasach, gdy kobiety pracują częściej niż kiedykolwiek wcześniej, kobiety czują się przytłoczone i niedoceniane. Wskazówka eksperta: Gdy wyjdą na jaw złe nawyki, pamiętaj, że żadne małżeństwo nie jest idealne. Zastanów się, co możesz tolerować, a czego nie.

Etap 3. Koncentracja na dziecku

Kiedy pojawia się dziecko, nastawienie kobiety zwykle się zmienia. Niektóre kobiety, tracą zainteresowanie mężem, ponieważ spełnił on swój cel prokreacyjny. Inne, szkolą mężczyzn, aby stali się praktycznymi ojcami. Tworzy to dystans między parą. Wskazówka eksperta: Nigdy nie zatracaj się w roli matki: dbaj o swój związek i swoje dzieci.

Etap 4. Jedno łóżko, dwa marzenia

Na tym etapie, czyli zwykle po dziewięciu lub dziesięciu latach małżeństwa wiele żon twierdzi, że kilka dni rozłąki z partnerem to jak mile widziana przerwa. Badania Susan wykazały, że nawet jeśli żony są zdecydowane pozostać w związku małżeńskim, zaczynają narastać w nich urazy. Typowymi punktami zapalnymi są pieniądze i sposób wychowywania dzieci. Wskazówka eksperta: Obniż poprzeczkę. Poddaj się zmianom, jakie niesie małżeństwo, i poradzisz sobie z oczekiwaniami.

Etap 5. Dystans

Po około 15 latach małżeństwa, gdy dzieci stają się bardziej niezależne, wiele żon myśli o powrocie do rozwoju kariery zawodowej. Ta faza może zapewnić podatny grunt dla romansu. Wskazówka eksperta: Żony, którym brakuje dawnej bliskości, muszą podjąć wspólne wysiłki, aby poprawić sytuację, spędzając czas z mężem.

Etap 6. Rozwód w wieku średnim

W przypadku żon w średnim wieku, po około 20 latach związku, romanse rozpoczęte w fazie piątej mogą stać się przyczyną rozpadu małżeństwa w fazie szóstej. Wiele kobiet na tym etapie zaczyna się zastanawiać, co zyskają dzięki małżeństwu. Zarabiają pieniądze, a dzieci nie są już tak zależne, więc mogą czuć się pewniej, jeśli chodzi o rozwód. Wskazówka eksperta: Udaj się na własną rękę do terapeuty. Jeśli rozważasz rozwód, najpierw spróbuj separacji.

Etap 7. Renegocjacja

Na tym etapie, pomiędzy 15 a 30 rokiem małżeństwa, możesz dokonać ponownej oceny i zdecydować, czy mimo wszystko lepiej jest wyjść za mąż. Rozwiedzione przyjaciółki nie są tak szczęśliwe i beztroskie, jak twierdziły. Wskazówka eksperta: Nowy plan może pomóc ożywić relację z mężem.

Etap 8. Równowaga

Teraz, po 30 lub 40 latach małżeństwa, jest już za późno na manipulację lub grę o władzę. Zaczęłaś rozpoznawać swoje mocne i słabe strony, a także mocne strony i słabości swojego męża. Na tym etapie przyjście na świat wnuków może zmienić równowagę. Wskazówka eksperta: Skoncentruj się na byciu najlepszymi przyjaciółmi i szukaj wspólnej płaszczyzny porozumienia.

Etap 9. Miłość współczująca

Kiedy zbliża się srebrna lub złota rocznica, żony nauczyły się, jak ważne jest, aby nie lekceważyć swoich partnetów. Nauczyły się także przebaczać. Problemem mogą być jednak nadal problemy finansowe. Dla starszego męża, który nie mógł się doczekać chwili, kiedy kredyt hipoteczny zostanie spłacony i będzie mógł cieszyć się emeryturą, może to być frustrujące. Wskazówka eksperta: Bądźcie dla siebie nawzajem zabezpieczeniem. Nie rozpamiętuj przeszłości.

Więcej o: