Straciła pierścionek w obozie zagłady. Po latach na jej grobie wnuczka znalazła tajemniczą kartkę

Pochodząca z Zakopanego Karolina Sitek była więźniarką w nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Dzięki działalności wolontariuszy z Arolsen Archives wnuczka kobiety otrzyma pierścionek należący do zmarłej babci, który odebrano jej w obozie.

Pierścionek należący do Karoliny Sitek odnaleziono po wojnie w Lunden w Szlezwiku-Holsztynie. Arolsen Archives, czyli Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich przez wiele lat szukało jego spadkobierców. Wnuczkę Karoliny Sitek udało się odnaleźć, dzięki kartce pozostawionej na cmentarzu.

Zobacz wideo Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Na palcu miała pierścionek z czerwonym kamieniem

Urodzona w 1907 roku Karolina Sitek była krawcową. Mieszkała w Katowicach. W 1944 roku została uznana za więźnia politycznego i wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Gdy trafiła do obozu, miała na palcu pierścionek z charakterystycznym czerwonym kamieniem. Szczęście i los sprawiły, że na drodze Karoliny Sitek stanął hrabia Folke Bernadotte. Wraz z pomocą Czerwonego Krzyża udało się wyciągnąć kobietę z obozu, a następnie została umieszczona w Szwecji. W 1945 roku wróciła do Zakopanego, gdzie dożyła starości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po wielu latach odnaleziono krewną Karoliny Sitek. Pierścionek powróci do prawowitych właścicieli

Karolina Sitek nie odzyskała pierścionka. Po wojnie depozyty więźniów przekazano do Lunden, a potem zajmowano się odnalezieniem ich właścicieli. Po wielu latach dopiero Arolsen Archives udało się odnaleźć krewną Karoliny Sitek i przekazać pierścionek, ale sposób, w jaki to się stało, jest nietypowy. Jedna z wolontariuszek pozostawiła na grobie więźniarki kartkę z prośbą o kontakt. Kiedy grób babci odwiedziła wnuczka, skontaktowała się z wolontariuszami, aby odzyskać pamiątkę.

Więcej o: