Tym seniorom emerytura przejdzie obok nosa. ZUS nie wypłaci pieniędzy. Eksperci przewidują pozwy

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Przez jeden zapis w ustawie tysiące osób nie otrzyma świadczenia. Eksperci zaznaczają, że niektórzy będą chcieli złożyć w tej sprawie pozew do sądu. Komu przysługuje emerytura pomostowa, a kto jej nie otrzyma?

Zmiany w przepisach dotyczące emerytur pomostowych wykluczają z możliwości pobierania tego świadczenia niektóre osoby. Mowa tutaj o pracownikach, którzy nie zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, lecz na podstawie kontraktów. Może to oznaczać, że tysiące Polek i Polaków straci prawo do pobierania takiego świadczenia.

Zobacz wideo Czym właściwie są emerytury stażowe?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto będzie mógł przejść na emeryturę pomostową? Dotyczy to tylko niektórych osób

Emerytura pomostowa to specjalne świadczenie wypłacane osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Poza tym muszą spełnić jeszcze kilka innych wymagań, takich jak: 

  • osiągnięcie odpowiedniego wieku, który wynosi co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn;
  • udowodnienie okresów składkowych i nieskładkowych przez co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
  • wykonywanie pracy w szczególnych warunkach (w szczególnym charakterze) wymienionej w przepisach dotychczasowych lub prace w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze) wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych przed 1 stycznia 1999 roku;
  • wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które są wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych po 31 grudnia 2008 roku.
  • udowodnienie co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Świadczenie zostanie jednak wypłacone tylko tym, którzy spełnią wszystkie powyższe wymagania

Emerytury pomostowe – nowe zasady przyznawania świadczenia. Niektórzy stracą do niego prawo 

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzą jednak w życie pewne zmiany. Od tamtej pory emerytury pomostowe będą przyznawane jedynie osobom zatrudnionym tylko na umowę o pracę. Właśnie dlatego zdaniem ekspertów mogą posypać się pozwy od osób zatrudnionych na kontraktach, które będą chciały udowodnić w sądzie, że tak naprawdę ich praca ma charakter etatowy. - Oceniam, że w ratownictwie może być nawet kilka tysięcy osób zainteresowanych złożeniem takiego pozwu i sądzę, że nie będą mieli problemów z udowodnieniem, że faktycznie pracowali na etacie uprawniającym do pomostówki – przyznał Roman Badach Rogowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Z kolei Radca prawny Andrzej Radzisław zaznacza, że osoby te będą miały duże szanse na udowodnienie swoich racji w sądzie i mogą wiele na tym zyskać. – Orzecznictwo sądowe idzie ostatnio w tym kierunku, że osoba zatrudniona na kontrakcie cywilnoprawnym, który niczym nie różni się od umowy o pracę, jest uznawana za etatowego pracownika. Taki pozew będzie więc bardzo opłacalny dla osób, które miałyby zyskać dzięki temu prawo do emerytury pomostowej – mówi.

Więcej o: