Niech cię nie zmylą kopce na trawniku. To nie kret! Włóż gałązki do nory i przepędź szkodnika

Zauważyłaś, że rośliny w ogrodzie zaczęło podgryzać jakieś zwierzę? Uważaj, bo to wcale nie musi być kret ani kuna. W ogrodzie mógł zadomowić się karczownik, a jest on znacznie bardziej niebezpieczny niż inne szkodniki.

Jest aktywny cały rok, a jego obecność możemy zauważyć po niewielkich kopcach na trawniku. Uważaj, bo to wcale nie jest kret. Nazywany jest szczurem wodnym i jest niewiele większy od chomika, ale potrafi siać prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Sprawdź, jak się pozbyć karczownika i sprawić, aby nigdy więcej nie wrócił do ogrodu.

Zobacz wideo Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają nawet po dworcu głównym

Jak poznać obecność karczownika w ogrodzie? Na trawniku tworzy niewielkie kopce niczym kret

Karczownik to gryzoń z rodziny chomikowatych, który ma futro koloru ciemnobrunatnego i osiąga długość od 12 do 25 centymetrów długości. Waży do 300 gramów, ale jego niepozorna waga nie powinna nas zmylić. Żywi się bulwami roślin, korzeniami, cebulkami i kłączami, a pod ziemią buduje sieć tuneli oraz gniazdo, przez co niszczy korzenie roślin w ogrodzie. Obecność karczownika możemy poznać po niewielkich kopcach na trawniku. Są one jednak mniejsze od tych, jakie pozostawia po sobie kret

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu? Posadź te rośliny, a szybko się wyniesie 

W walce z karczownikiem należy pamiętać, że gryzoń ten jest w Polsce objęty częściową ochroną, a więc sposoby pozbycia się szkodnika powinny być dla niego bezpieczne. Dobrym sposobem jest posadzenie roślin odstraszających. Karczownik jest czuły na zapachy, a jeśli posadzimy w ogrodzie miętę, lawendę lub czosnek z pewnością szybko wyniesie się z naszej posesji. Dodatkowo możemy włożyć do kopca waciki nasączone olejkami eterycznymi lub suszone gałązki powyższych roślin. 

Więcej o: