Wstaw sodę oczyszczoną do piekarnika, a dom będzie lśnił. Ten środek bije ocet na głowę

Nie każdy wie, że soda oczyszczona może szybko zostać przemieniona w inny środek czyszczący, który jest popularnym składnikiem wielu detergentów. To oczywiście soda kalcynowana. Zastosowanie w domu jest naprawdę szerokie. Dlaczego warto sięgnąć po sodę kalcynowaną?

Coraz popularniejsze staje się stosowanie domowych środków czystości, które z powodzeniem można przygotować w domu. Do wielu z nich wykorzystuje się sodę, ale nie tylko tę spożywczą. Popularnym składnikiem dużej ilości środków czyszczących jest również soda kalcynowana. Można kupić ją w wielu popularnych sklepach, lecz także z łatwością przygotujesz ją w domu. Co będzie ci do tego potrzebne?

Zobacz wideo Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej? Oto domowy sposób bez detergentów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym się różni soda oczyszczona od sody kalcynowanej? Do czego używa się sody kalcynowanej? 

Wiele osób może zastanawiać się jakie są różnice między sodą oczyszczoną i kalcynowaną. Ta pierwsza jest sodą spożywczą, której wzór chemiczny to NaHCO3. Soda kalcynowana ma wzór Na2CO3 i jest żrącym środkiem. Podczas korzystania z niej zawsze należy zakładać gumowe rękawiczki i nie doprowadzić do kontaktu substancji ze skórą lub śluzówkami. Warto jednak wiedzieć, że jest to niezwykle skuteczny środek, który wykorzystuje się do przygotowywania wielu ekologicznych środków czyszczących. W tym również proszków do prania oraz tabletek do zmywarki.

Jak zrobić sodę kalcynowaną? To łatwiejsze niż myślisz

Sodę kalcynowaną można kupić w wielu popularnych sklepach i kosztuje zwykle około 10 zł za kilogram. Bez problemu można jednak przygotować ją samodzielnie. Wystarczy na blachę piekarnika wysypać sodę oczyszczoną, a następnie piec ją w 200 stopniach Celsjusza przez godzinę. Gdy przestygnie, można przygotować z jej pomocą wiele fantastycznych środków do sprzątania. Pamiętaj jednak, by zawsze używać wtedy rękawiczek, żeby substancja nie miała kontaktu ze skórą. 

Posiadając sodę kalcynowaną, można zrobić z niej skuteczny proszek do prania. Wystarczy połączyć szklankę produktu ze szklanką boraksu oraz połową szklanki płatków mydlanych. Wszystko należy dokładnie wymieszać i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do prania należy wykorzystać maksymalnie dwie łyżki takiego domowego proszku, który wsypuje się do szuflady pralki.

Więcej o: