Idziesz do bankomatu? Uważaj na kolorową niespodziankę. W życie weszło nowe rozporządzenie

Wypłata gotówki w bankomacie jest wygodna i nie zajmuje wiele czasu. Dzięki temu nie ma potrzeby udawania się do banków i czekania w kolejce na pieniądze. W sobotę 23 września weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza pewne zmiany w systemach. Na czym polegają?

W sobotę 23 września 2023 r. na podstawie zapisów rozporządzenia MSWiA z 15 września 2021 r. bankomaty w Polsce zostaną wyposażone w nowy, ciekawy system, który ma za zadanie utrudnienie kradzieży pieniędzy. Okazuje się, że w razie takiej próby banknoty zostaną zabarwione. W trosce o swoje pieniądze po wybraniu ich z bankomatu warto dokładnie się im przyjrzeć, by uniknąć przykrej niespodzianki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wypłata w bankomacie w Chorwacji? Lepiej unikać, prowizja jest wysoka

Czy da się okraść bankomat? Już niedługo system oznaczy rabowane pieniądze

System jest nowością w naszym kraju i wcześniej mało kto o nim słyszał. W IBNS (intelligent banknote neutralisation system) zostanie wyposażonych około 40 procent wszystkich bankomatów w Polsce. Jak dokładnie ma to wyglądać? Jak podaje portal "Business Insider", w przypadku próby ataku na bankomat czy konwój pieniędzy system uruchomi barwienie banknotów, celem oznaczenia, że ktoś zamierzał je ukraść. Farba ma brudzić i być bardzo trudna do zmycia, co uniemożliwi posługiwanie się nielegalnie pozyskanymi pieniędzmi.

Uważaj na kłopoty. Oglądaj pieniądze od razu po wyjęciu ich z bankomatu

W rozmowie z "Business Insider" Krzysztof Kołodziejczyk, prezes firmy Talemax i wiceprezes POFOG zwrócił uwagę, że nowy system może rodzić nieoczekiwane problemy. Z tego względu po wyjęciu pieniędzy z urządzenia należy je dokładnie obejrzeć. - Może dojść do takich sytuacji, że klient dostanie z bankomatu zabarwione pieniądze, pomimo że nie było ataku, bo systemy czasami mogą być zbyt czułe. Ryzyko takiej sytuacji jest teraz niewielkie, ale będzie rosło wraz z przyrostem liczby bankomatów wyposażonych w IBNS — powiedział. Jeśli dojdzie do przypadkowego zabarwienia pieniędzy, można udać się do wybranego oddziału NBP, by wymienić banknoty na czyste.

Więcej o: