Idealna roślina na gęsty żywopłot? Zapomnij o tujach. Ten krzew odgrodzi cię od oczu sąsiadów

Szukasz idealnej rośliny na gęsty żywopłot? Zapomnij o tujach. To nietypowe drzewo szybko rośnie, a posadzone przy płocie skutecznie ochroni przed wścibskimi oczami sąsiadów.

Wiąz Turkiestanu to rzadka roślina w Polsce, ale jeśli szukasz idealnej żywopłotu, warto go rozważyć. Wielką zaletą wiązu jest szybkość i gęstość przyrostu, dzięki czemu w krótkim czasie od posadzenia będzie spełniał swoją funkcję i ochroni cię od oczu przechodniów i hałasu. Jak i kiedy go sadzić, aby rósł zdrowo?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Rzadkie drzewo, które świetnie odnajduje się w polskich warunkach. Odporne na mróz i susze

Wiąz Turkiestanu inaczej nazywany jest wiązem syberyjskim i pochodzi z Azji, choć w Europie zyskuje coraz większą popularność. W warunkach naturalnych wiąz jest dużym drzewem, które dorasta nawet do 25 metrów wysokości. Wiąz wymaga przycinania i jest podatny na formowanie, dlatego świetnie sprawdza się jako żywopłot. Charakteryzuje się liśćmi o eliptycznym kształcie i ząbkowanych brzegach. Może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Świetnie znosi ujemne temperatury i susze, a dodatkowo szybko rośnie, więc w niedługim czasie od posadzenia, zacznie spełniać swoją funkcję i będzie ochraniać nas od oczu sąsiadów. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzimy wiąz Turkiestanu? Nie przegap terminu, bo odgrywa dużą rolę

Jeśli zdecydowałaś się na posadzenie w ogrodzie wiązu Turkiestanu, musisz pamiętać o terminie jego sadzenia. Robimy to od października do marca, kiedy na zewnątrz są przymrozki. Sadzimy sadzonki 2 lub 3-letnie, ponieważ najlepiej się przyjmują. Rośliny do gleby przenosimy do przygotowanego dołka. Pamiętajmy o wysypaniu dna kamykami, aby zapewnić drenaż. Po posadzeniu obficie podlewamy i przydeptujemy ziemię. 

Więcej o: