Seniorze! Możesz podwoić swoją emeryturę. Wystarczy, że zrobisz jedno

Czy można zwiększyć swoją emeryturę? Zastanawia się nad tym wiele osób, którym do emerytury wciąż jeszcze daleko. Okazuje się, że na ten moment można wyróżnić trzy sposoby, dzięki którym świadczenie może być wyższe. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

W trosce o godną i spokojną przyszłość wiele osób zastanawia się, co zrobić, by otrzymywać wysoką emeryturę. Okazuje się, że istnieją metody, które pozwolą podwyższyć, a czasem nawet i podwoić świadczenie emerytalne. Jak to działa i co należy zrobić? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jacek Męcina: Czeka nas zalew biedaemerytur, jeśli wprowadzimy emerytury stażowe

Czy można zwiększyć swoją emeryturę? Możesz ją nawet podwoić

Dzięki corocznej waloryzacji wielu seniorów może liczyć na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Niestety często realnie sprawa nie wygląda zbyt kolorowo, a wszystko ze względu na wciąż rosnące koszty życia. Oprócz czekania na waloryzację istnieje też kilka innych metod, które pozwolą podwyższyć emeryturę. Co należy zrobić? 

  1. Ponowne przeliczenie emerytury. Wystąp z wnioskiem do ZUS-u, a możliwe, że kwota po przeliczeniu będzie wyższa. Jeśli okaże się mniejsza, wysokość twojego świadczenia nie ulegnie zmianie.
  2. Ustalenie kapitału początkowego. Dostarcz do ZUS-u dokumenty, które wcześniej zostały pominięte (zaświadczenia i świadectwa pracy, itp.).
  3. Dłuższa praca. Jeśli będziesz pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, nawet 1 rok pracy może skutkować podniesieniem wysokości emerytury aż o 20 procent. Z czasem świadczenie może się nawet podwoić.

Jak podwoić emeryturę? Temu seniorowi praca się opłaciła

Portal "Interia" wskazuje na przykład mężczyzny, któremu ZUS w Zabrzu wypłaca najwyższą emeryturę w Polsce — w kwocie ponad 43 tys. zł. Mężczyzna przepracował ponad 62 lata, a wysokość jego świadczenia znacznie wzrosła właśnie dzięki pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ze względu na szacowany krótki okres życia (mężczyzna ma teraz około 90 lat) i spory kapitał emerytalny udało mu się uzyskać zawrotną kwotę.

Więcej o: