Ten krzew kwitnie zimą, gdy wszystko inne śpi. Wyglądem przypomina forsycje

Jeśli szukasz do ogrodu pięknego krzewu, który będzie zachwycał wyglądem przez prawie cały rok, zdecyduj się na roślinę podobną wyglądem do forsycji. Ma fantastyczne, zielone liście i zimą obsypuje się żółtymi kwiatami. Sprawdź, jak dbać o zimokwiat oraz kiedy najlepiej go sadzić.

Planując aranżację ogrodu, warto umieścić w nim również rośliny, które pięknie będą go zdobić nawet zimą. Istnieją bowiem krzewy, które doskonale prezentują się przez prawie cały rok, a wśród nich jest właśnie zimokwiat. Jak wygląda i jakie ma wymagania? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wygląda zimokwiat? Będzie zachwycał przez wiele miesięcy

Zimokwiat to krzew, który zachwyca wyglądem. Przez prawie cały rok pokrywają go duże, zielone liście, które fantastycznie zdobią ogród. Gdy zimy są ciepłe, zdarza się, że staje się rośliną zimozieloną. Zwykle jednak późną jesienią zrzuca liście, by zimą pokryć się tuzinem pięknych, dzwonkowatych kwiatów w żółtym kolorze. Nie tylko pięknie wyglądają, lecz także fantastycznie pachną. To słodki, intensywny aromat, który poczujemy już z daleka. Zimokwiat osiąga zwykle wysokość od 2 do 4 m i pięknie się rozgałęzia.

Kiedy kwitnie zimokwiat? Uprawa rośliny wymaga staranności

Zimokwiat kwitnie zimą, kiedy wszystkie inne rośliny są jeszcze w hibernacji. Kwiaty pojawiają się na nim już w lutym, obsypując gałęzie żółtymi pąkami. Jeśli chcesz posadzić zimokwiat w ogrodzie, zrób to na przełomie lutego i marca. Można też zrobić to jesienią, lecz wtedy trzeba dobrze ochronić krzew przed mrozami, okrywając go agrowłókniną lub słomą. Im starsza sadzonka, tym staje się odporniejsza na mrozy. Przez pierwsze kilka sezonów warto jednak osłaniać zimokwiat, by się nie zmarnował. Bywa to jedna kapryśna roślina. Zimokwiat potrzebuje stanowiska, na którym będzie osłonięty od wiatru, a przy tym powinien zostać umieszczony w pełnym słońcu. Lubi mieć stale wilgotną ziemię, ale nie wymaga częstego nawożenia. Zimokwiat jest też odporny na wiele chorób oraz szkodników.

Więcej o: