Jak długo przechowywać rachunki domowe? Niektóre powinniśmy trzymać nawet 10 lat

Każdy z nas powinien mieć małe domowe archiwum, w którym przechowywane są najważniejsze rachunki i dokumenty. Niektóre mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie, a do gromadzenia innych zobowiązuje nas prawo. Jakie dokumenty można wyrzucić od razu, a które muszą z nami zostać nawet do końca życia?

Archiwizacja dokumentów może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli nie wiemy, które z nich powinniśmy przechowywać, a których już dawno mogliśmy się pozbyć. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba mieć w domu nawet do końca życia, a które śmiało można zutylizować.

Zobacz wideo Maciek Rock był asystentem asystenta w Ministerstwie Finansów - zanosił dokumenty Leszkowi Balcerowiczowi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak długo przechowywać rachunki domowe i paragony? Termin ma znaczenie

Rachunki za gaz, wodę oraz prąd, a także dowody wpłat powinniśmy przechowywać w domowym archiwum przez 3 lata, by w razie problemów móc uregulować sprawę. Po tym czasie dokumenty ulegają przedawnieniu, więc nie ma konieczności gromadzenia ich dłużej niż 3 lata. Nieco inaczej sprawa wygląda z paragonami. Większość z nich możemy wyrzucić od razu po zakupach, lecz nie zawsze warto to robić. W przypadku odzieży, butów oraz elektroniki i sprzętu AGD, warto przechowywać paragony lub faktury przez 2 lata. W tym czasie obowiązuje rękojmia. Jeśli jednak mamy wykupioną dodatkową gwarancję, to zarówno dokumenty to potwierdzające, jak i paragon lub fakturę po zakupie należy mieć w domowym archiwum do końca jej trwania.

Jak długo trzeba trzymać dokumenty w domu? Niektóre powinniśmy mieć przez całe życie

Są jednak dokumenty, które powinniśmy gromadzić o wiele dłużej. Mowa tutaj przede wszystkim o takich, które stanowią podstawę rozliczenia podatku. Musimy przechowywać je przez co najmniej 5 lat. W większości przypadków taki termin jest wystarczający, a wyjątki wynikają z odrębnych przepisów, które nie dotyczą wszystkich osób. Dzięki temu w 2023 roku możemy pozbyć się dokumentów, których termin płatności przypadał na 2017 rok. Mowa tutaj o dokumencie takim jak PIT za 2016 rok. Warto jednak wiedzieć, że są zaświadczenia, które trzeba gromadzić przez przynajmniej 10 lat i dotyczy to potwierdzenia spłaty kredytu. Za to umowy dotyczące kupna nieruchomości, rozdzielności majątkowej oraz darowizn musimy przechowywać w domowym archiwum przez całe życie.

Więcej o: