Pierwszy mąż zdradzał ją z siostrą Karola. Później przyszły król został chrzestnym jej syna

Camilla Parker Bowles była "drugą kobietą" w małżeństwie księcia Karola oraz Lady Diany Spencer i odegrała kluczową rolę w rozstaniu pary. Przez wiele lat żyła w cieniu. W końcu z niegdysiejszej skandalistki stała się jedną z najbardziej szanowanych dam świata.

Camilla, królowa małżonka króla Karola III, urodziła się 17 lipca 1947 roku w Londynie. Pochodziła z zamożnej rodziny i dorastała w wiejskiej posiadłości w Plumpton w Sussex. Jej ojciec, major Bruce Shand, był wicelordem porucznikiem East Sussex, a jej matka, Rosalind, pochodziła z arystokratycznej i zamożnej rodziny Cubitt. Ranga jej ojca oznaczała, że Camilla i jej rodzina żyli w sposób nieco królewski i utrzymywali kontakty towarzyskie z brytyjską wyższą sferą społeczeństwa. Uczęszczała do szkoły z internatem dla dziewcząt Queen's Gate School w South Kensington. Tam zyskała przydomek "Milla" i słynęła z przechwalania się faktem, że jej prababcia, Alice Keppel, była kochanką króla Edwarda VII. To właśnie o tym fakcie miała poinformować Karola, gdy pierwszy raz się spotkali.

Zobacz wideo Co Brytyjczycy sądzą o nowej królowej Camilli oraz o zachowaniu Meghan i Harry'ego? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze małżeństwo Camilli Parker-Bowles. Książę Karol został ojcem chrzestnym jej syna Toma

Po ukończeniu szkół w Szwajcarii i Francji Camilla wróciła do Londynu, aby przez krótki czas pracować jako recepcjonistka w firmie dekoracyjnej z siedzibą w Mayfair. Mniej więcej w tym czasie, w 1965 roku, w wieku 17 lat, po raz pierwszy spotkała na przyjęciu debiutanckim Andrew Parkera Bowlesa, oficera Królewskiej Gwardii Konnej. Spotykali się z przerwami przez siedem lat, podczas których Andrew miał być związany z wieloma innymi kobietami, w tym z księżniczką Anną. Latem 1971 roku na meczu polo, 24-letnia Camilla po raz pierwszy spotkała księcia Karola, który miał wówczas 22 lata. Od razu przypadli sobie do gustu i w ciągu następnych 18 miesięcy ich przyjaźń przerodziła się w romans. Karol, jak pisze Marlene Koenig w artykule dla HistoryExtra zdawał sobie sprawę z jednej rzeczy:

Wiedział, że jego rodzice nie zaakceptują tego związku.

Camilla, choć zamożna, nie była wystarczająco arystokratyczna, i w dodatku miała coś, co matka chrzestna księcia Karola, Patricia, określiła jako "historię". Tak więc książę Karol przygotowywał się do dołączenia do HMS Minerva w połowie stycznia 1973 roku i udania się w siedmiomiesięczny rejs po Karaibach, powstrzymując się od wyrażenia głębi swoich uczuć do Camilli. Dwa miesiące później, w marcu 1973 roku, Camilla zaręczyła się z Andrew Parkerem Bowlesem. Para następnie pobrała się 4 lipca 1973 roku. Rok później na świat przyszło ich pierwsze dziecko Tomas Henry, a niecałe cztery lata później, kolejne, Laura Rose. Co ciekawe, książę Karol, został ojcem chrzestnym jej syna. Małżeństwo  Andrew Parkera Bowlesa i Camilli Parker Bowles należało do bardzo burzliwych, i nie brakowało w nim kłótni oraz licznych zdrad.

 

Kiedy Karol i Camilla rozpoczęli swój związek pozamałżeński? Oboje przeżywali kryzys w małżeństwach

W pierwszych latach małżeństwa Camilli z Andrzejem jej związek z księciem Karolem pozostawał platoniczny. Camilla pozostała bliską przyjaciółką i powierniczką Karola przez całe lata 80. Widywano ich razem chodzących do teatru i na wielu tych samych przyjęciach, ale książę po latach upierał się, że był wierny Dianie, dopóki ich małżeństwo "nieodwracalnie się rozpadło". Camilla i Karoli odnowił romans w 1986 roku, kiedy jego małżeństwa nie dało się już naprawić. Było to pięć lat po ślubie z Dianą. Według doniesień romans miał ciąg dalszy i latem 1994 roku w telewizji wyemitowano wywiad Charlesa z Jonathanem Dimblebym, w którym Karol przyznał się do niewierności i ujawnił zarówno brak współczucia dla Diany jak i niepokojący dystans do rodziny. W następnym roku Camilla i Andrew ogłosili rozwód. Jak cytuje HistoryExtra w wydanym oświadczeniu napisali:

Przez całe nasze małżeństwo zawsze kierowaliśmy się raczej różnymi zainteresowaniami, ale w ostatnich latach prowadziliśmy zupełnie odrębne życie.

Kilka miesięcy później, w listopadzie 1995 roku, księżna Diana udzieliła słynnego wywiadu w Panoramie z Martinem Bashirem, w którym jak cytuje buzz.gazeta.pl powiedziała widzom, że "w tym małżeństwie było nas troje, więc było trochę tłoczno". W ciągu kilku tygodni od rozmowy królowa zasugerowała, że para powinna się rozwieść i to szybko. Małżeństwo Karola z Dianą zostało rozwiązane w sierpniu 1996 roku, po czterech latach separacji. Camilla stała się najbardziej znienawidzoną kobietą w Wielkiej Brytanii, będąc obwinianą za rozpad małżeństwa Karola i Diany. 

Małżeństwo z Karolem. Przez lata próbowała pozbyć się łatki najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii

Z biegiem lat relacje Camilli z królem Karolem III zyskały akceptację opinii publicznej. 9 kwietnia 2005 roku pobrali się podczas ceremonii cywilnej w Windsorze, a ona otrzymała tytuł "księżnej Kornwalii". Od tego czasu para stała się bardziej publiczna, a Camilla często pomagała mężowi w wypełnianiu jego królewskich obowiązków. Towarzyszyła mężowi w wielu podróżach, m.in. podczas wizyty królewskiej w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku. Wspiera także jego działalność charytatywną i angażuje się we własną pracę społeczną. Jest patronką Krajowego Towarzystwa Osteoporozy i członkiem zarządu Wiltshire Bobby Van Trust. Początkowo miała zostać księżniczką-małżonką po wstąpieniu Karola na tron brytyjski, lecz małżonek zdecydował się mianować ją królową-małżonką, gdy został królem po śmierci królowej Elżbiety II.

Więcej o: