Czy można dostać emeryturę po 10 latach pracy? ZUS jasno określa zasady wypłat

Chcąc przejść na emeryturę, trzeba spełnić kilka warunków, które będą uprawniały do regularnego pobierania świadczenia. ZUS jednak wypłaci je, nawet jeśli nie dopełnimy wszystkich wymagań. Kiedy możemy otrzymać emeryturę i czy będzie wypłacana, jeśli przepracowaliśmy tylko 10 lat?

Żeby otrzymywać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić dwa główne warunki. Przede wszystkim należy ukończyć odpowiedni wiek (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz przepracować co najmniej jeden dzień, odprowadzając przy tym składki. Jednak ile lat trzeba pracować, by uzyskać emeryturę? W tym przypadku sprawa jest jasna.

Zobacz wideo Jacek Męcina: Czeka nas zalew biedaemerytur, jeśli wprowadzimy emerytury stażowe

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy mając 10 lat pracy, dostanę emeryturę? Jest pewien haczyk

Tak jak wspominaliśmy, by otrzymać emeryturę trzeba mieć skończony ustalony wiek emerytalny oraz odprowadzać składki przynajmniej przez jeden dzień. Wówczas jesteśmy uprawnieni do pobierania świadczenia. Dzięki temu nie ma znaczenia, czy przepracujemy 2, 3, 5 czy 10 lat. Jeśli w trakcie tych okresów odprowadzaliśmy składki, świadczenie nam się należy. Warto jednak wiedzieć, że tkwi tutaj pewien haczyk. Wysokość emerytury będzie wówczas wynosiła tyle, ile przez ten czas zgromadziliśmy kapitału. Świadczenie więc zostanie wypłacone bez względu na długość stażu pracy.

Ile trzeba mieć lat pracy, aby otrzymać najniższą emeryturę? Ile dostanę emerytury po 10 latach pracy?

Jeśli przepracujemy 10 lat, a tym samym nie osiągniemy wymaganego stażu pracy (15 lat w przypadku kobiet i 20 lat w przypadku mężczyzn), to wysokość emerytury będzie zależała od tego, jak dużo składek zbierzemy w tym czasie na swoim koncie w ZUS. Nie przysługuje wówczas najniższa wysokość świadczenia ustalona na dany okres. W 2023 roku kwota ta wynosi 1588,44 zł brutto. Oznacza to, że mając mniejszy staż niż wymagany, otrzymamy tylko tyle pieniędzy, ile zebraliśmy i nie będzie nam przysługiwała nawet najniższa emerytura. Ta może być wypłacona jedynie, gdy udowodnimy wymagane okresy składkowe.

Więcej o: