W PRL-u mieli go niemal wszyscy. Postaw w sypialni, a nie pożałujesz. Nawilży i oczyści powietrze

Mirt pospolity to przepiękny krzew o niebanalnej urodzie. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim w doniczkach. Wszystko ze względu na niską tolerancję krzewu na mróz. Niegdyś zdobił wiele parapetów, dziś znów wraca do łask. Jak o niego dbać?

Mirt pospolity posiada charakterystyczne, ciemnozielone i błyszczące liście o nietypowym zapachu przywodzącym na myśl eukaliptus. Zdobią go przez cały rok, dlatego nic dziwnego, że tak chętnie stawiamy go w mieszkaniu, gdzie może osiągnąć do 1,5 m wysokości. Jego pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych. Na co zwrócić uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Co lubi mirt w doniczce? Nie zapomnij o odpowiedniej glebie i stanowisku

Poza nietypowymi, zielonymi liśćmi od maja do września krzew mirtu pospolitego pokrywają niewielkie, białe kwiaty z wystającymi pręcikami z żółtymi końcówkami. Później zmieniają się one w owoce. By pięknie i zdrowo rósł, warto zapewnić mu przede wszystkim ciepłe i widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Ziemia powinna być nieco wilgotna, żyzna i przepuszczalna, najlepiej o nieco kwaśnym pH. Ze względu na niską tolerancję na mróz, zimą trzymaj go w domu, zaś latem i wiosną możesz wynosić na taras, balkon lub do ogrodu.

Jak często podlewać mirt? O tym pamiętaj, a będzie zachwycał

W sezonie mirt zwyczajny należy podlewać systematycznie, tak by jego ziemia była zawsze wilgotna, ale nie przelana. Woda nie powinna zalegać nawet w podstawce. Co ciekawe, krzew nie wymaga regularnego przycinania, jeśli jednak chcesz, by miał ładny kształt, raz do roku warto wykonać formowanie. Najlepszym terminem na tego typu zabieg jest wiosna. Dzięki temu roślina będzie zachwycać przez cały rok. Nie zapomnij, że na zimę potrzebuje odpoczynku, dlatego w tym okresie ogranicz podlewanie i przenieś go do chłodnego miejsca.

Czy mirt może być w sypialni? Niezwykłe właściwości pięknego krzewu

Mirt zwyczajny to piękna roślina o oryginalnej urodzie i niezwykłych właściwościach. Niegdyś symbolizował młodość, piękno oraz wierność. Z tego powodu zdobił głowy panien młodych czy zwycięzców igrzysk. Oprócz tego wykazuje właściwości zdrowotne, gdyż zwiększa poziom wilgotności powietrza i oczyszcza je ze szkodliwych substancji, dlatego warto trzymać go w sypialni. Przy odrobinie wysiłku, będzie piękną i zdrową ozdobą każdego pomieszczenia.

Więcej o: