Kiedy sadzić maliny? Łap za szpadel! Odpowiedni termin zbliża się wielkimi krokami

Maliny to jedne z chętniej sadzonych owoców w polskich ogrodach. Zawierają sporo witaminy C i wspomagają układ odpornościowy. Podpowiadamy, kiedy sadzić maliny, aby pięknie wyrosły.

Maliny to bogactwo witamin, a na jednym krzaku może wyrosnąć nawet kilkaset owoców. Kiedy sadzić maliny, aby zebrać obfite plony? Lepiej zapisz tę datę w kalendarzu, bo posadzenie ich w odpowiednim terminie jest gwarantem obfitych zbiorów w przyszłym sezonie. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy czas, aby rozpocząć uprawę malin w ogrodzie.

Zobacz wideo Malinowo-czekoladowe ciasto zebra na każdą okazję

Kiedy sadzić maliny? Pilnuj terminu, a w przyszłym sezonie zbierzesz kosze owoców

Nie wiesz, kiedy sadzić maliny, aby pięknie rosły i dały duże owoce? Otóż najlepszym terminem na sadzenie malin jest jesień, zanim nadejdą pierwsze przymrozki, a ziemia nie jest zmarznięta. Sadzonki umieszczamy w ziemi od września do pierwszych dni listopada, ale warto pamiętać, że w tym okresie sadzimy krzaczki z odkrytym korzeniem. Po wsadzeniu ściółkujemy glebę, aby ochronić młode rośliny przed mrozem. W tym celu najlepiej sprawdzi się torf lub kora sosny. Odmianami, które sprawdzą się do sadzenia jesienią są: Polka, Poranna Rosa, Polesie, Pokusa i Polana. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nie lubią maliny? W tym towarzystwie nie będą dobrze się rozwijać

Maliny najlepiej będą rosły w nasłonecznionych miejscach lub w lekkim półcieniu na glebie kwaśnej, żyznej i przepuszczalnej. Sadzonki umieszczamy w około 40-centymetrowych odstępach. Pamiętajmy także o odpowiednim towarzystwie dla malin — kiepsko rosną w pobliżu truskawek, ziemniaków i jeżyn, a także na podłożu po papryce, bakłażanach, czy pomidorach. Idealnym miejscem do posadzenia malin będzie ziemia po zbożach, marchwi lub roślinach strączkowych.

Więcej o: