Kiedy sadzić czosnek zimowy? Odpowiedni termin tuż-tuż. Pierwsze plony zbierzesz w lipcu

Kiedy sadzić czosnek zimowy i na co zwrócić uwagę, by wyrósł zdrowy, a główki były wyjątkowo smakowite i duże? Odpowiedni termin ma ogromne znaczenie, dlatego lepiej go nie przegap. Dzięki temu już niebawem zbierzesz naprawdę obfite plony.

Sadzenie czosnku na jesień niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jego zbiór odbywa się nawet miesiąc wcześniej, jest mniej podatny na gnicie, a ponadto nie musisz martwić się przechowywaniem ząbków zimą. Dzięki temu możesz być pewna, że główki wyrosną pyszne i zdrowe. Na co zwrócić uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Po czym sadzić czosnek zimowy? Wybór miejsca ma ogromne znaczenie

Sadzenie czosnku zimowego, zwanego również ozimym, nie jest skomplikowane. Co więcej, pierwsze plony zbierzesz już w lipcu i ominie cię szukanie sposobu na odpowiednie przechowywanie ząbków w zimniejszych miesiącach, które bywa wyzwaniem. Jak jesienią przeprowadzić cały zabieg? Zacznij od znalezienia miejsca. Najlepiej sprawdzi się takie w sąsiedztwie marchewki, pietruszki, czy truskawek, lub tam, gdzie wcześniej rosły pomidory, ogórki bądź seler. Wszystko dlatego, że nie mają wspólnych chorób, czy szkodników, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, iż coś go zaatakuje.

Gdzie sadzić czosnek zimowy? Tych miejsc unikaj

Czosnek zimowy najlepiej rośnie w glebie żyznej i próchniczej. Zdecydowanie unikaj miejsc, gdzie ziemia jest kwaśna, gdyż się w niej nie rozwiną. Oprócz tego zadbaj o to, by nie brakowało mu słońca. To sprawi, że główki wyrosną naprawdę duże i smakowite. Oczywiście poradzi sobie również w półcieniu, jednak plony będą znacznie mniejsze.

Kiedy sadzić czosnek zimowy? Najlepszy termin wkrótce minie

Czosnek ozimy należy sadzić na przełomie września i października. Oznacza to, że najlepszy termin niebawem minie, dlatego warto się pospieszyć. Jeśli się spóźnisz, może dojść do sytuacji, w której niewystarczająco ukorzeni się przed zimą, przez co zmarnieje. W jaki sposób przeprowadzić cały proces? Zanim zabierzesz się za sadzenie czosnku, w pierwszej kolejności przekop grządkę, a następnie wzbogać ją kompostem. Do ogrodu wybieraj tylko ząbki niezniszczone, bez skaz i wgnieceń, z widoczną "piętką". Sadź je co ok. 7-10 cm, oraz na 5 cm głębokości. Tyle miejsca starczy, by bez trudu się rozwinęły. 

Więcej o: