Jak zadbać o tuje przed zimą? Musisz je solidnie napoić. Ogrodnicy podpowiadają, kiedy to zrobić

Tuje hodowane są często jako rośliny na żywopłot. Stanowią piękny element ozdobny ogrodu, ale może się zdarzyć, że zaczynają podsychać lub marnieć. Powodem może być niewłaściwe podlewanie.

Tuje, inaczej nazywane żywotnikami, są jednymi z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach. I chociaż uchodzą za niezwykle trwałe, okazuje się, że wystarczy jeden błąd w podlewaniu, a mogą zacząć marnieć. Podpowiadamy, jak nawadniać tuje, aby zdrowo rosły.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Jesienią obficie podlej tuje. Unikniesz chorób i marnienia roślin

Jeśli wraz z przymrozkami i chłodniejszymi temperaturami tuje zaczęły marnieć, to znak, że niewłaściwie je podlaliśmy. Zmarznięte podłoże sprawia, że roślinie trudniej pobierać wodę z gleby, dlatego doświadczeni ogrodnicy radzą, aby w okresie jesiennym obficie nawadniać roślinę, aby zdążyła nagromadzić wilgoć w pędach przed nastaniem mrozów. Najlepiej nawadniać krzew w październiku lub ewentualnie w listopadzie. A czy należy podlewać tuje zimą? Wiele z nas uważa, że w okresie zimowym nie powinno się podlewać krzaków, ale to błąd. Żywotniki można podlać w oknie zimowym, kiedy nie ma mrozów. Najlepiej zrobić to w styczniu, a wówczas uchronimy roślinę przed brązowieniem na wiosnę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy nawóz do żywotników. Pomoże roślinie przetrwać zimę

Tuje warto również nawieźć na jesień, aby pobrały składniki mineralne i wzmocniły się przed zimą. Jaki nawóz wybrać? Otóż świetnym sposobem na odżywienie roślin jesienią jest nawóz z bananów. Wystarczy, że pokroimy dojrzałego banana, włożymy do słoika, zalejemy wodą i odstawimy na 48 godzin. Po upływie tego czasu odcedzamy mieszankę i podlewamy tuje wraz z pierwszymi dniami października. To idealny czas, aby zwiększyć ich odporność na mróz. 

Więcej o: