Kwitnie aż do przymrozków. Sąsiadce trudno będzie odwrócić wzrok od tych kwiatów

Celozja to przepiękna roślina o charakterystycznych kwiatach, które w zależności od odmiany na myśl przywodzą puchate płomienie bądź koguci grzebień. Może być oszałamiającą dekoracją zarówno ogrodu jak i balkonu. Na co zwrócić uwagę, by zachwycały naprawdę długi czas?

Celozja wywodzi się z tropikalnych terenów Afryki i Azji, gdzie uważana jest zarówno za chwast, jak i roślinę leczniczą. Może urosnąć od 30 do 50 cm wysokości, a w Polsce uprawiana jest zarówno w ogrodzie, jak i doniczkach na balkonie. Charakteryzuje się niebanalnymi kwiatami w pięknych, soczystych kolorach. Jak o nie dbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Co lubi celozja? Postaw na odpowiednie stanowisko, a będzie zachwycać

Celozja to prosta w uprawie i piękna roślina, której oszałamiającymi kwiatami możesz cieszyć się już od maja, aż do pierwszych przymrozków. Preferuje ziemię lekką i przepuszczalną, ale przy tym także żyzną, a ponadto o odczynie lekko kwaśnym bądź obojętnym. Jeśli zaś chodzi o stanowisko dobrze, aby było słoneczne, choć poradzi sobie także w półcieniu. Znajdź jej zaciszne miejsce, gdzie będzie osłonięta od wiatru, a będzie bujnie i pięknie rosnąć. 

Jak pielęgnować celozję? O tych czynnościach nie zapominaj

Celozja jest nie tylko piękna, ale również niezbyt wymagająca. Choć uważana jest za roślinę stosunkowo odporną na suszę, do prawidłowego rozwoju potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża. Oprócz tego w okresie kwitnienia należy regularnie ją nawozić — nawet co tydzień. Warto również wiedzieć, że kiepsko znosi niską temperaturę, dlatego zimą, w miarę możliwości, dobrze przenieść ją do pomieszczenia.

Celozja to roślina o wielu odmianach. Które z nich możemy spotkać najczęściej?

Celozja występuje w naprawdę wielu odmianach, dlatego najczęściej dzieli się je ze względu na budowę kwiatostanów. Do najpopularniejszych należy z pewnością celozja srebrzysta, której kłosowate kwiaty kształtem przypominają puchaty płomień. Najczęściej bywa intensywnie czerwona, żółta, pomarańczowa, fioletowa, purpurowa czy biała. Do niej zaliczamy także nieco drobniejszą celozję pierzastą, oraz celozję grzebieniastą, nazywaną również kogucim grzebieniem, o niezwykle charakterystycznych, niemal fantazyjnych kwiatach w kształcie wachlarzy.

Więcej o: