Zadała trudne pytanie na temat życia po śmierci. Ksiądz postawił sprawę jasno

W Polsce tradycyjną formą pochówku jest umieszczenie ciała zmarłego w trumnie. Jednak w ostatnich latach coraz więcej rodzin decyduje się także na kremację. Jaki stosunek ma do tego Kościół Katolicki? Głos na ten temat zabrał niedawno ksiądz Sebastian Picur.

Ksiądz Sebastian Picur to jeden z najpopularniejszych polskich księży na TikToku. Jego konto obserwuje już ponad 726 tysięcy osób. Zdaniem kapłana taka działalność to świetny sposób na dotarcie do osób, które nie są związane z religią katolicką. - Biskup daje mi zielone światło na taki rodzaj ewangelizacji. Wie, że jest on dziś bardzo potrzebny. Media społecznościowe są narzędziem dotarcia do osób, których nie ma na co dzień w kościele. Przez pandemię ludzie, u których wiara nie była żywa i głęboka, nie bywają już regularnie w kościele - powiedział w rozmowie z portalem Aleteia.org.

Zobacz wideo Jak pokolenie Z wyobraża sobie ślub?

Zadała księdzu trudne pytanie. Ta kwestia zastanawia wiele osób

Niedawno jedna z widzek poruszyła kwestię, która z pewnością zastanawia wielu katolików. Chciała dowiedzieć się, co stanie się po śmierci z osobami, których ciało zostało skremowane. - Jak będzie z tymi, którzy są skremowani? - zapytała kobieta.

W ramach odpowiedzi na pytanie ksiądz Picur nagrał krótki film. Kapłan zacytował fragment ze Starego Testamentu. - Pewną odpowiedź znajdujemy u proroka Ezechiela. "I patrzyłem, a oto powróciły ścięgna i wyrosło ciało, a skóra pokryła je z wierzchu, ale jeszcze nie było w nich ducha". Ez 37 - wyjaśnił ksiądz Picur. 

Kościół Katolicki a kremacja

Tradycja chrześcijańska od początku opowiadała się za umieszczeniem ciał zmarłych osób w trumnie. Przez długi czas kremacja była zakazana w prawie kościelnym. Wyjątek stanowiły sytuacja nadzwyczajne, takie jak na przykład klęska żywiołowa, zaraz, czy wojna. Jednak zakaz ten zniósł w 1963 roku papież Paweł VI. Jak informuje na swojej stronie internetowej "Gość Niedzielny", obecnie Kościół Katolicki nadal zaleca jednak tradycyjny pochówek ciała. Kremacja z kolei jest jedynie dopuszczona. 

Więcej o: