Grubosz gubi liście i marnieje w oczach? Zmień jedną rzecz. Przywrócisz go do życia

Grubosz jajowaty inaczej nazywany jest drzewkiem szczęścia. To popularna roślina, którą wiele z nas hoduje go na parapetach. Nie jest wymagający w uprawie, ale może się zdarzyć, że grubosz zaczyna marnieć i gubić liście. Co w takiej sytuacji zrobić?

Jest sukulentem, pochodzi z Afryki Południowej i jest świetnym elementem wystroju każdego mieszkania. Drzewko szczęścia zyskało ogromną popularność w Polsce. Charakteryzuje się cienkimi gałązkami, które porastają matowe liście pokryte włoskami. Sprawdź, co zrobić, kiedy grubosz nie kwitnie i w jaki sposób o niego dbać.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Jak dbać o drzewko szczęścia? Nie każdy wie, że to niezwykle pożyteczna roślina

Grubosz w warunkach naturalnych może wyrosnąć nawet do 2-3 metrów, lecz w warunkach domowych może osiągnąć co najwyżej metr wysokości, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, bo rośnie wolno. W jednym roku może się powiększyć o zaledwie kilka centymetrów. Drzewko posiada aparaty szparkowe, które są zamknięte w ciągu dnia, ale otwierają się na noc, dzięki czemu roślina produkuje tlen. Dodatkowo oczyszcza powietrze i pochłania toksyczne związki. Najlepiej rośnie w półcieniu na przepuszczalnym podłożu bez domieszek piasku. Idealną temperaturą dla wzrostu grubosza jest około 25 stopni Celsjusza. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grubosz kiepsko rośnie? Wiele z nas popełnia jeden błąd

Jeśli drzewko szczęścia zaczęła marnieć i gubi liście, to znak, że popełniliśmy błąd w jego pielęgnacji. Wiele z nas zbyt często podlewa grubosza, a przez to roślina zaczyna gnić, a liście są zbyt nawodnione i stają się miękkie. Pamiętajmy, że grubosz — jak każdy sukulent — nie lubi nadmiaru wody, dlatego należy go podlewać, dopiero gdy ziemia w doniczce jest przesuszona. Jeżeli drzewko wykazuje objawy przelania, nie podlewaj go przez kilka tygodni, aby się odbudowało.

Więcej o: