W którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Można zyskać do kilkuset złotych

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? To pytanie zadaje sobie wielu seniorów, którzy zbliżają się już do osiągnięcia wieku emerytalnego. Okazuje się, że w niektórych miesiącach w 2024 r. będzie to o wiele bardziej opłacalne.

Osoby, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego, często zastanawiają się, w którym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę. Okazuje się, że dobór odpowiedniego czasu w 2024 r. będzie skutkował znacznie wyższym świadczeniem. Na czym to polega i na które miesiące warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak skutecznie aktywizować seniorów?

Jak oblicza się wysokość emerytury? Wpływ mają te czynniki

Wysokość emerytury zależy od składek wpłacanych do ZUS podczas pracy zawodowej. To właśnie zgromadzony kapitał przekłada się na późniejszą wysokość emerytury. Okazuje się jednak, że nie tylko od tego zależy, ile emeryt będzie otrzymywał co miesiąc pieniędzy na konto. Znaczenie mają też terminy waloryzacji składek, terminy waloryzacji emerytur i zmiany w tabelach dalszego trwania życia. Kiedy więc przejść na emeryturę w 2024 r., by było to najbardziej opłacalne? Terminów jest kilka. Wybierając któryś z nich, możesz zwiększyć emeryturę nawet o kilkaset złotych.

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Terminów jest kilka

Seniorom, którzy ukończą 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn) opłaca się przejść na emeryturę już w styczniu i lutym 2024 r. Dlaczego? Emeryci zostaną objęci obecnie obowiązującymi tablicami dalszego trwania życia, które zmienią się 1 kwietnia. Zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. znacznie zmalała przewidywana długość dalszego życia seniorów, a wszystko ze względu na pandemię. Oznacza to, że seniorzy zaczęli otrzymywać więcej pieniędzy. Już w marcu na emerytów czeka waloryzacja świadczenia, a w kwietniu 2024 najprawdopodobniej otrzymają 13. emeryturę.

Innym korzystnym terminem do przejścia na emeryturę jest lipiec. Dotyczy to seniorów, którzy do stycznia i lutego nie osiągną wieku emerytalnego, ale nastąpi to na przykład w marcu lub kwietniu. Okazuje się, że 1 czerwca każdego roku następuje bowiem waloryzacja kapitału początkowego. Dzięki temu senior po przejściu na emeryturę w lipcu, najprawdopodobniej otrzyma więcej pieniędzy.

Więcej o: