Wlej do wody i wymieszaj. Płyn do spryskiwaczy przygotujesz z tego, co masz w domu. Za grosze!

Płyn do spryskiwaczy obowiązkowo powinien być regularnie uzupełniany. Jego używanie to nie tylko kwestia wygody i estetyki, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa. Jednak te, które możemy dostać w sklepach, bywają naprawdę drogie. A wystarczy zaledwie kilka składników, które pewnie już mamy w domu.

Z rzeczy, które mamy w domu można przygotować całą masę produktów, które działają nie gorzej niż te, które kupujemy w sklepach. Często są za to dużo tańsze i bardziej ekologiczne, a ich przygotowanie wcale nie wymaga dużo pracy. Tak jest z płynem do spryskiwaczy. 

Zobacz wideo Zielona strzałka jak STOP. Kierowcy źle z niej korzystają

Płyn do spryskiwaczy możemy kupić na każdej stacji benzynowej czy w sklepie z działem motoryzacyjnym. Do wyboru mamy kilka, a nawet kilkanaście firm, a wydać na niego możemy nawet kilkadziesiąt złotych. Szczególnie drogie są te, które mają nam służyć również zimą, przy bardzo niskich temperaturach. A co, gdybyśmy tę kwotę mogli znacząco zmniejszyć? Okazuje się bowiem, że prosty płyn do spryskiwaczy można zrobić samodzielnie. Wystarczy zaledwie kilka składników, które zapewne mamy już w domu - a jeśli nie, kosztują naprawdę niewiele. Dodatkowo mamy kontrolę nad tym, co znajduje się w środku. W składzie gotowych specyfików często spotyka się metanol, którego wdychanie jest dla nas szkodliwe.

Już nigdy nie kupisz gotowego płynu do spryskiwaczy

Do przygotowania podstawowego płynu do spryskiwaczy wystarczy nam woda i odrobina płynu do mycia naczyń. Najlepiej sprawdzi się woda destylowana lub przynajmniej przefiltrowana, dzięki czemu będzie pozbawiona kamienia i minerałów, które mogłyby osadzać się wewnątrz spryskiwaczy. Do baniaka wlewamy 4 litry wody oraz łyżkę płynu do mycia naczyń. Całość dokładnie mieszamy i gotowe. Taka mikstura doskonale zastąpi nam drogie płyny do spryskiwaczy. Tu jednak ważna uwaga - by płyn sprawdził się zimą, gdy temperatura spada mocno poniżej zera, należy go nieco wzbogacić.

Zimowy płyn do spryskiwaczy za grosze

Jeśli zależy nam na płynie do spryskiwaczy, który będzie dobry również zimą, należy ubezpieczyć się w dwa dodatkowe produkty. Jest nim ocet spirytusowy, który z pewnością znajdzie się w każdym domu, oraz 70-procentowy alkohol izopropylowy. Ten możemy kupić już za kilka - kilkanaście złotych przez internet lub w sklepach motoryzacyjnych albo budowlanych. By przygotować zimowy płyn do spryskiwaczy, należy wymieszać ze sobą jak poprzednio 4 litry wody, łyżkę płynu do mycia naczyń oraz 100 ml octu spirytusowego i 250 ml alkoholu izopropylowego. Dzięki tym dodatkom płyn nie zamarznie wewnątrz spryskiwaczy, a szyba waszego auta będzie porządnie umyta i odtłuszczona. 

Więcej o: