Jak uszczelnić okna? Weź z kuchni, potnij i wetknij w szczeliny. Zatrzymasz ciepło w domu

Jesień zagościła w Polsce na dobre. Już niedługo temperatury zaczną spadać nie tylko na zewnątrz, ale także w naszych mieszkaniach. Warto więc zadbać o uszczelnienie okien, aby z domu nie uciekało ciepło. Jak to zrobić?

Jak uszczelnić okna na zimę? Przez nieszczelne okno ucieka nawet 25% ciepła, więc warto to zrobić, zanim nastaną ujemne temperatury. Na szczęście nie musisz do tego celu wynajmować fachowca. Możesz zrobić to samodzielnie. Podpowiadamy domowe sposoby na uszczelnienie okien.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak sprawdzić szczelność okien? Wykonaj "test kartki"

Musimy pamiętać, aby przed zimą zająć się uszczelnieniem okien. W przypadku starych okien najczęstszym powodem uciekania ciepła są zużyte uszczelki, w nowych zaś może dojść do skurczenia się plastiku przy niższych temperaturach. Aby sprawdzić szczelność okien, możesz wykonać domowy test. Włóż kartkę papieru pomiędzy ościeżnicę, a skrzydło i zamknij skrzydło. Jeśli kartka bez trudu wsuwa się w szczelinę, to znak, że należy uszczelnić okna.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak uszczelnić okna domowym sposobem? Przyda ci się... gąbka do naczyń

Okna możesz uszczelnić samodzielnie za pomocą gąbki do mycia naczyń. To tani i prosty sposób, aby zapobiec utracie ciepła. Wystarczy, że potniesz ją na kilka kawałków i wetkniesz w szczeliny. Możesz użyć do tego dwustronnej taśmy, aby gąbka lepiej się trzymała. Innym sposobem na uszczelnienie ram okiennych jest zastosowanie silikonu szklarskiego lub uszczelniacza polimerowego, który wyciskamy z kartuszy. Jest on odporny na minusowe temperatury i promienie słoneczne. Oba produkty szczelnie wypełnią szpary pomiędzy szybą a ramą i zatrzymają ciepło w mieszkaniu. Wystarczy nanieść preparaty w miejsce, gdzie zdiagnozujemy przepływ powietrza.

Więcej o: