O sytuacji finansowej najbliższych dowiadujemy się zazwyczaj dopiero w chwili ich śmierci, gdy dochodzi do sytuacji, że wraz ze spadkiem do odziedziczenia są długi. Co zrobić, aby nie przeszły na ciebie oraz twoje dzieci?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak możemy przeczytać na mikroporady.pl spadek to "ogół praw i obowiązków zmarłego (spadkodawcy), istniejących w chwili jego śmierci, które w drodze dziedziczenia przechodzą na jego następców prawnych (spadkobierców)". Kto go dziedziczy? W przypadku, gdy zmarły nie zostawił po sobie testamentu, to w pierwszej kolejności trafia w równych częściach do małżonka bądź małżonki oraz dzieci. Później do wnuków, rodziców czy rodzeństwa. Co istotne, w skład spadku wchodzą nie tylko przedmioty materialne, ale także prawa i obowiązki:
Oznacza to, że wraz ze spadkiem można odziedziczyć także wszelkie długi, pożyczki, kredyty, rachunki i inne zobowiązania do spłacenia.
Osoba, dla której pozostał spadek ma cztery możliwości. W przeciągu 6 miesięcy musi zdecydować, czy chce go:
Jeśli w przeciągu pół roku nie podejmiesz żadnych kroków, czyli nie zrobisz nic, spadek wraz ze zobowiązaniami zostanie przez ciebie odziedziczony wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Co istotne, w sytuacji gdy zdecydujesz się o odrzuceniu spadku, a jesteś rodzicem małoletniego dziecka, nie zapomnij, by zrobić to także w jego imieniu. W przeciwnym wypadku to ono przejmie spadek wraz z ewentualnymi długami. Sam spadek możesz odrzucić poprzez oświadczenie na dwa sposoby — przed sądem rejonowym, bądź przed notariuszem.