Kto dziedziczy długi w rodzinie? Czy musisz je przyjąć w spadku? Masz 4 możliwości

Wiele osób, gdy usłyszy o spadku, w myślach widzi głównie rzeczy materialne, takie jak mieszkanie, dom, kosztowności, czy pamiątki rodzinne. Tymczasem nierzadko są to także inne zobowiązania, jak chociażby długi, których nie zawsze opłaca się przyjmować. Czy można z niego zrezygnować?

O sytuacji finansowej najbliższych dowiadujemy się zazwyczaj dopiero w chwili ich śmierci, gdy dochodzi do sytuacji, że wraz ze spadkiem do odziedziczenia są długi. Co zrobić, aby nie przeszły na ciebie oraz twoje dzieci?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Czym jest spadek i kto go dziedziczy? To nie tylko dobra materialne

Jak możemy przeczytać na mikroporady.pl spadek to "ogół praw i obowiązków zmarłego (spadkodawcy), istniejących w chwili jego śmierci, które w drodze dziedziczenia przechodzą na jego następców prawnych (spadkobierców)". Kto go dziedziczy? W przypadku, gdy zmarły nie zostawił po sobie testamentu, to w pierwszej kolejności trafia w równych częściach do małżonka bądź małżonki oraz dzieci. Później do wnuków, rodziców czy rodzeństwa. Co istotne, w skład spadku wchodzą nie tylko przedmioty materialne, ale także prawa i obowiązki:

  • wynikające ze stosunków zobowiązaniowych, czyli np. z umów,
  • związane z dziedziczeniem po innych spadkodawcach,
  • wynikające ze stosunku członkostwa w spółkach handlowych lub ich ekwiwalenty,
  • wynikające z papierów wartościowych.

Oznacza to, że wraz ze spadkiem można odziedziczyć także wszelkie długi, pożyczki, kredyty, rachunki i inne zobowiązania do spłacenia.

Czy musisz przejąć długi zmarłego? Na decyzję masz 6 miesięcy

Osoba, dla której pozostał spadek ma cztery możliwości. W przeciągu 6 miesięcy musi zdecydować, czy chce go:

  • przyjąć wprost, czyli odziedziczyć wszystko,
  • odrzucić w całości,
  • przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiadać jedynie za długi zmarłego do wysokości odziedziczonego majątku — w takim przypadku nic się nie zyskuje, oraz nic nie traci,
  • nie zrobić nic, czyli nie oświadczać o jego odrzuceniu bądź przyjęciu.

Jeśli w przeciągu pół roku nie podejmiesz żadnych kroków, czyli nie zrobisz nic, spadek wraz ze zobowiązaniami zostanie przez ciebie odziedziczony wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Co istotne, w sytuacji gdy zdecydujesz się o odrzuceniu spadku, a jesteś rodzicem małoletniego dziecka, nie zapomnij, by zrobić to także w jego imieniu. W przeciwnym wypadku to ono przejmie spadek wraz z ewentualnymi długami. Sam spadek możesz odrzucić poprzez oświadczenie na dwa sposoby — przed sądem rejonowym, bądź przed notariuszem. 

Więcej o: