Jak przygotować ogród na zimę? Lista czynności, o których nie możesz zapomnieć

Wydawałoby się, że to latem w ogrodzie jest najwięcej do roboty. Pielenie, koszenie trawy, nawożenie, podlewanie zajmują niekiedy wiele godzin. Jednak rękawy trzeba zakasać i wtedy, gdy nadchodzą chłodniejsze dni. O co powinniśmy zadbać jesienią, by na wiosnę cieszyć się pięknym ogrodem?

Jesienne porządki nie dotyczą tylko domu. To czas, w którym musimy zadbać nie tylko o wyniesienie letnich ciuchów na strych czy zabezpieczenie okien przed intruzami, które szukają ciepłego kąta na zimę. Sporo pracy czeka także właścicieli ogródków lub bardziej okwieconych balkonów. O czym powinniśmy pamiętać, by dobrze przygotować je na jesień? 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Zanim założymy rękawice

Zanim zabierzemy się za przydomowe porządki, warto pomyśleć o przygotowaniu listy czynności, które powinniśmy wykonać przed zimą. Dzięki temu będziemy się mogli za nie zabrać już z pewnym pomysłem i odpowiednim sprzętem. Niektóre z nich bowiem będą wymagać użycia produktów albo urządzeń, których nie mamy "na stanie". Na liście rzeczy do zrobienia jesienią powinno znaleźć się kilka punktów.

Jak przygotować ogród na zimę? Lista czynności do zapisania

Pierwsze na liście powinno być zbieranie ostatnich warzyw i owoców. Należy się spieszyć, by zdążyć przed przymrozkami, które nasze plony mogłyby łatwo zniszczyć. Zacznijmy od tych mniej trwałych, a ziemniaki czy selery pozostawmy na koniec. 

Kolejna czynność obowiązkowa jesienią wymaga użycia sekatora, nożyc albo piły do gałęzi. Przed zimą wiele gatunków drzew i krzewów wymaga bowiem podcięcia. Dzięki temu w nowym sezonie będą rosły gęściej i bardziej owocowały. 

Jesienią powinniśmy także zabezpieczyć rośliny przed mrozem. W tym celu możemy owinąć je włókniną albo workiem jutowym. Te, które tego wymagają, zabieramy do domu, piwnicy albo garażu. Do takich należy między innymi papryka. Jesienią warto więc ją przyciąć i zabrać do domu, by nie zmarzła. Więcej o tym pisaliśmy w osobnym artykule:

Jeśli zależy nam na tym, by wiosną w naszym ogródku pojawiły się piękne, kolorowe kwiaty, warto pomyśleć o tym już teraz. Właśnie wczesna jesień jest odpowiednim momentem na to, by do ziemi powtykać nasiona niektórych gatunków roślin. Należą do nich między innymi tulipany, hiacynty i krokusy.

Specjalnej uwagi przed zimą wymaga także trawnik. By w kolejnym sezonie był gęsty i zielony, warto jesienią wykonać aerację, która zwiększy przepływ wody, tlenu i składników odżywczych do korzeni. Następnie powinniśmy zastosować nawóz. Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać, jest skoszenie trawy. Zwykle robi się to pod koniec października. 

Przed zimą zdecydowanie warto wykonać tych kilka czynności. Dzięki temu na wiosnę będziemy mogli cieszyć się pięknymi roślinami, kolorowymi kwiatami i mniejszą ilością pracy, którą będzie trzeba włożyć, by przygotować ogródek na nowy sezon. 

Więcej o: