Dziś role się odwracają. Mężczyźni pokazują, że spódnice są nie tylko dla kobiet

Choć mogłoby się wydawać inaczej, męska spódnica w modzie nie jest niczym nowym. Już w latach 70. David Bowie występował w niej na swoich koncertach. Rok 2023 pokazuje natomiast, że męskie spódnice wracają do łask. Wystarczy zresztą spojrzeć na gwiazdy, dumnie prezentujące swoje stylizacje na pokazach mody. Wszystko wskazuje na to, że spódnica powoli staje się stałym elementem również męskiej garderoby.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Horodyńska oceniła stylizacje Anny Lewandowskiej z Wenecji. Pojawił się "zgrzyt"

Sławni mężczyźni przełamują w ten sposób tabu, jakoby spódnica była ubiorem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet. Gwiazdy udowadniają jednocześnie, że z modą można eksperymentować na różne sposoby, a spódnica jako element stylizacji wcale nie odejmuje im "męskości".

Wręcz przeciwnie - przypomnijmy sobie Brada Pitta, który w lipcu 2022 roku na premierze filmu "Bullet Train" pojawił się w lnianej, brązowej spódnicy i marynarce do kompletu. Stylizację uzupełnił różową, również lnianą koszulą i ciężkim, roboczym obuwiem. Wtedy też dyskusja o tym, czy na horyzoncie widać modową rewolucję, nieco się zaostrzyła. 

 

Trochę wcześniej, bo w 2019 r., na gali rozdania Oscarów w spódnicy wystąpił również aktor Billy Porter. Jego kreacja została uznana za spektakularną. Aktor miał na sobie czarną, aksamitną, ciągnącą się po ziemi suknię, która robiła ogromne wrażenie. Do tego założył górną część od smokingu projektu Christiana Sirano. Od tego czasu spódnice i suknie stały się nieodłącznym elementem jego ubioru na tego rodzaju imprezach. 

13259831721325983172 Fot. Shutterstock/Joe Seer

Z kolei w styczniu 2023 roku na pokazie Diora w granatowej, tweedowej spódnicy pokazał się inny aktor - Robert Pattinson. Odtwórca Edwarda Cullena w filmach z serii "Zmierzch" oraz Batmana dobrał do tego futrzaną kurtkę w kolorze brązowym

 

Spódnice dla mężczyzn szturmem zdobywają wybiegi. Noszą je już wielkie gwiazdy

Takich przykładów jest znacznie więcej. W 2022 roku, na premierze serialu "Moon Knight - nakręconego na podstawie postaci z komiksów wydawnictwa Marvel Comics - grający w nim Oscar Isaac pojawił się w szarym projekcie z kolekcji Thoma Browne'a. Jego elementem była plisowana spódnica. Na podobnych uroczystościach spódnice zakładali również m.in. komik Pete Davidson oraz koszykarz Rusell Westbrook.

 

Spódnice w stylu szkockim\ego kiltu upodobał sobie z kolei raper i mąż Rihanny, Asap Rocky. Muzyk zresztą pokazywał się również w czarnej, skórzanej spódnicy, z bardzo dopracowanymi wszelkimi elementami stylizacji. W szkockiej kracie natomiast wystąpił m.in. na gali Met, wraz ze swoją żoną

 

Jak pisze "Rzeczpospolita" coraz więcej projektantów powoli wciela do swoich projektów kolejne modele męskich spódnic -np. Gucci i Etro. Poza tym, serwis przywołuje wyniki analizy platformy Stylight, które dowodzą, że za sprawą celebrytów (m.in. Roberta Pattinsona) męskie spódnice zyskują coraz większą popularność. "W styczniu 2023 r. frazy tej szukało w Google 15 procent użytkowników więcej, niż miesiąc wcześniej. Na TikToku z kolei istnieje już gigantyczna społeczność użytkowników zainteresowanych tym tematem" - pisze Rp.pl.

Więcej o: