Zazwyczaj pijesz, tym razem dolej do wody i zanurz prześcieradło. Biel będzie biła po oczach

Jasne materiały mają do siebie to, że po pewnym czasie zaczynają żółknąć bądź szarzeją. Nie inaczej jest z prześcieradłem. Co zrobić, by znów było śnieżnobiałe i wyglądało jak nowe? Z pomocą przyjdą sprawdzone, domowe sposoby.

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część doby. Przez ten czas nasza skóra ma bezpośredni kontakt z pościelą, dlatego tak ważne jest, aby regularnie ją prać i zachować w czystości. Co zrobić, kiedy niegdyś śnieżnobiałe prześcieradło zrobiło się szare bądź żółte i widać na nim plamy potu? Zamiast wydawać pieniądze na chemiczne wybielacze, sięgnij po produkt z lodówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Jak doprać zszarzałe prześcieradło i pozbyć się żółtych plam? Sięgnij po produkt z lodówki

W przypadku poszarzałego bądź pożółkłego prześcieradła warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby, które są nie tylko tanie i skuteczne, ale również banalnie proste w wykonaniu. Jeden z nich polega na wykorzystaniu zsiadłego mleka. Możesz go użyć na dwa sposoby:

  • Do miski wlej ciepłą wodę i dodaj zsiadłego mleka. Zanurz w mieszance prześcieradło i zostaw na całą noc. Dla jeszcze lepszych efektów możesz dodać trochę soli bądź sody oczyszczonej. Rano przełóż materiał do pralki i wypierz jak zwykle.
  • W przypadku żółtych plam nanieś na nie zsiadłe mleko. Opcjonalnie możesz dodać także sody oczyszczonej. Ważne jest, by produkty nałożyć bezpośrednio na zabrudzenia. Trzymaj dwie godziny, a po tym czasie wypierz z użyciem delikatnego detergentu.

Jak prać w pralce pościel? Czy do prania pościeli dodawać płyn do płukania?

W zachowaniu prześcieradła w śnieżnobiałym kolorze oraz dobrej kondycji pomoże regularne i odpowiednio przeprowadzone pranie. Ponieważ ma częsty i długi kontakt ze skórą, warto zadbać, aby było także higieniczne czyste. W tym celu pierz je regularnie, najlepiej w wysokiej temperaturze, z pomocą której pozbędziesz się bakterii. Do pralki wrzucaj jedynie podobne, delikatne materiały, unikaj prania z ręcznikami czy ścierkami i zawsze upewnij się, że nie zaplątała się w nim jakaś kolorowa tkanina. Nie zapomnij o używaniu płynu do płukania, który zapobiegnie elektryzowaniu się materiału. Stosując się do tych wskazówek sprawisz, że długo będzie wyglądał jak nowe.

Więcej o: