Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
L4 to zaświadczenie wystawiane przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy wskutek choroby albo konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. W tym czasie nie można podejmować czynności, które mogłyby pogorszyć twój stan i wydłużyć czas rekonwalescencji. Jak w tej sytuacji jest postrzegane pójście na imprezę?
Na zwolnieniu lekarskim nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Dozwolone jest wykonywanie podstawowych codziennych czynności, o ile lekarz nie napisał, że chory powinien leżeć. Jeśli na zwolnieniu nie ma takiej adnotacji, czy ze spokojem możemy wybrać się na wesele? - Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia. Skoro tak: pytanie, czy w danych okolicznościach udział weselu nie będzie wpływał negatywnie na cel tego zwolnienia. Zgodnie z przepisami wykorzystywanie zwolnienie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia powoduje utratę prawa do zasiłku - powiedziała w rozmowie z portalem pit.pl Joanna Kawecka, radca prawny.
Jeśli podczas pobytu na L4 wybierzesz się na wesele, ZUS może uznać, że wykorzystujesz zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Będzie wtedy żądać zwrotu wypłaconego zasiłku. Możesz mieć problemy również w pracy, gdy pracodawca uzna takie zachowanie za naruszenie obowiązków pracowniczych i zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy postanowi rozwiązać umowę. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. W sytuacji, gdy na zwolnieniu znajduje się adnotacja "chory powinien leżeć", musisz odpuścić wesele i zostać w domu. Możesz opuścić mieszkanie wyłącznie w celu załatwienia najpotrzebniejszych spraw, takich jak zrobienie zakupów czy pójście do apteki (jeśli nikt nie może cię w tym wyręczyć).