Czy na L4 można pójść na wesele? Sprawdź, zanim pracownik ZUS-u zapuka do drzwi

Zwolnienie lekarskie ma na celu umożliwienie nam powrotu do zdrowia. Jednocześnie usprawiedliwia nieobecność w pracy i poświadcza niezdolność do jej wykonywania. Czy w tym czasie możesz iść na wesele, jeśli poczujesz się lepiej, a zaproszenie masz od dawna?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

L4 to zaświadczenie wystawiane przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy wskutek choroby albo konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. W tym czasie nie można podejmować czynności, które mogłyby pogorszyć twój stan i wydłużyć czas rekonwalescencji. Jak w tej sytuacji jest postrzegane pójście na imprezę?

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Co wolno, a czego nie wolno na L4? To zależy od jednej rzeczy

Na zwolnieniu lekarskim nie można wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Dozwolone jest wykonywanie podstawowych codziennych czynności, o ile lekarz nie napisał, że chory powinien leżeć. Jeśli na zwolnieniu nie ma takiej adnotacji, czy ze spokojem możemy wybrać się na wesele? - Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia. Skoro tak: pytanie, czy w danych okolicznościach udział weselu nie będzie wpływał negatywnie na cel tego zwolnienia. Zgodnie z przepisami wykorzystywanie zwolnienie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia powoduje utratę prawa do zasiłku - powiedziała w rozmowie z portalem pit.pl Joanna Kawecka, radca prawny.

Co grozi za wyjście na L4? Możesz nawet stracić pracę

Jeśli podczas pobytu na L4 wybierzesz się na wesele, ZUS może uznać, że wykorzystujesz zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Będzie wtedy żądać zwrotu wypłaconego zasiłku. Możesz mieć problemy również w pracy, gdy pracodawca uzna takie zachowanie za naruszenie obowiązków pracowniczych i zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy postanowi rozwiązać umowę. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. W sytuacji, gdy na zwolnieniu znajduje się adnotacja "chory powinien leżeć", musisz odpuścić wesele i zostać w domu. Możesz opuścić mieszkanie wyłącznie w celu załatwienia najpotrzebniejszych spraw, takich jak zrobienie zakupów czy pójście do apteki (jeśli nikt nie może cię w tym wyręczyć).

Więcej o: