Nasmaruj tym kratkę z piekarnika i poczekaj pół godziny. Obślizgły tłuszcz sam z niej spłynie

Jak wyczyścić piekarnik? Zazwyczaj wykorzystujemy do tego sklepowe detergenty, ale problem pojawia się w przypadku kratki, na której pieczemy. To czas, by postawić na proste, domowe rozwiązania. Nałóż ten preparat na kratkę, a po pół godziny tłuszcz zacznie spływać sam.

Na kratce z piekarnika szybko osiada tłuszcz i plamy z pieczonych potraw. Jeśli zastygnie i w porę nie podejmiemy działań, brud będzie coraz trudniejszy do usunięcia. Na szczęście nie musisz inwestować w drogie preparaty do czyszczenia piekarników. Świetnie sprawdzi się to, co zapewne masz już w domu. Nasmaruj tym kratkę, a tłuszcz spłynie z niej sam. Ciekawa? Sprawdź, na czym dokładnie polega ta metoda.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Czym wyczyścić kratkę z piekarnika? Postaw na domowe sposoby

Mało kto chce oglądać na kratce z piekarnika zaschnięte resztki z jedzenia, tłuszcz i ogólny brud. Warto usuwać zabrudzenia od razu, jednak jeśli o tym zapomniałaś, nie musisz się martwić. Domowy produkt poradzi sobie nawet z zaschniętym tłuszczem. Nie dość, że jest tani, to jeszcze skuteczny.

Jedyne czego potrzebujesz, to proszek do pieczenia. Wystarczy, że zmieszasz jedno opakowanie produktu z wodą, by utworzyć gęstą papkę. Nałóż mieszankę obficie na zabrudzenia na kratce i odczekaj około pół godziny. Na sam koniec wyszoruj przedmiot druciakiem lub twardą stroną gąbki. Brud powinien schodzić bez większych problemów. Prawdopodobnie niektóre zabrudzenia spłyną z kratki same. Przemyj przedmiot ciepłą wodą, dokładnie go osusz i gotowe.

Jak wyczyścić piekarnik? Tłuszczu z kratki pozbędziesz się sodą oczyszczoną

Okazuje się, że nie tylko proszek do pieczenia sprawdzi się w czyszczeniu kratki z piekarnika. Świetne działanie przyniesie też wykorzystanie sody oczyszczonej. Przygotowanie czyszczącego preparatu wygląda tak samo, jak w przypadku proszku do pieczenia. Wystarczy połączyć sodę z niewielką ilością wody, do utworzenia gęstej pasty i nałożyć środek na kratkę. Odstaw przedmiot nawet na całą noc, a rankiem delikatnie wyszoruj i zmyj resztki ciepłą wodą. Trik z sodą oczyszczoną możesz wykorzystać też do czyszczenia przypaleń na innych powierzchniach, takich jak blacha z piekarnika czy garnki.

Więcej o: