Seniorko! Z tą kartą masz zniżki aż w 3000 punktach w całej Polsce. Musisz tylko złożyć wniosek

Inflacja oraz coraz wyższe koszty związane z opłatą usług czy produktów sprawiają, że wiele osób szuka oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe. Dotyczy to również seniorów. Z pomocą przychodzą liczne zniżki oraz ulgi, które pomogą im podreperować domowy budżet.

Nie każda seniorka wie, że po ukończeniu 60. roku życia przysługuje jej szereg zniżek oraz ulg, z których może skorzystać, by nieco zaoszczędzić. Dotyczą one zarówno spraw codziennych, jak i podróży, czy wyjścia do instytucji kultury. Na jakie obniżki może liczyć? Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Zniżki dla seniorek powyżej 60. roku życia. Legitymacja emeryta i Ogólnopolska Karta Seniora

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) otrzymują legitymację emeryta, która od początku tego roku wydawana jest w aplikacji mObywatel. Jeśli zależy ci na blankiecie, należy złożyć o niego wniosek. Posiadanie legitymacji uprawnia do skorzystania z wielu ulg, jak chociażby wyrobienie paszportu za 70 zł (50 proc. taniej), niższe opłaty za dwa przejazdy pociągiem w 2 klasie (37 proc. zniżki), czy tańsze bilety na komunikację miejską. Co istotne, wysokość tych ostatnich ustala każda gmina, dlatego w zależności od miasta, mogą się one różnić. Poza legitymacja emeryta możesz otrzymać także Ogólnopolską Kartę Seniora, która dodatkowo uprawnia do szeregu zniżek w ponad 3 tys. punktach w całym kraju, m.in. w instytucjach kultury, uzdrowiskach czy sklepach. By ją dostać, należy złożyć wniosek i uiścić opłatę - 35 zł za rok lub 50 zł na dwa lata. Więcej informacji znajdziesz tutaj

30 proc. zniżki na bilety pociągowe bez limitu. Kto je otrzyma?

Zniżka 37 proc. na dwa przejazdy pociągami w roku to niejedyna ulga, z jakiej mogą skorzystać osoby powyżej 60. roku życia. Oprócz tego przygotowano także "bilet dla seniora" uprawniający do zakupu biletu tańszego o 30 proc. Dotyczy to przejazdów krajowych wszystkimi pociągami PKP, zarówno w pierwszej jak i drugiej klasie. Wystarczy, że w trakcie zakupu okażesz dokument z datą urodzenia.

Zniżka na opłatę za abonament RTV. Te seniorki nie zapłacą nic

Seniorki i seniorzy powyżej 60. roku życia mogą liczyć na ulgę związaną z opłatami za abonament RTV. Co więcej, jeśli pobierają emeryturę niższą niż kwota 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 3173 zł), będą całkowicie zwolnieni z płacenia. By tak się stało, powinny przedstawić w placówce Poczty Polskiej dowód osobisty oraz zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei osoby, które skończyły 75 lat są zwolnione bez żadnych dodatkowych kryteriów. Wystarczy, że na poczcie pokażą dowód osobisty z datą urodzenia.

Więcej o: